18 andělských sezon Hany Martinkové v Mostě

Dlouholetá opora Černých andělů, ikona mostecké házené a jedna ze spolustrůjkyní zlaté éry Hana Martinková se po zisku čtvrtého mistrovského titulu na konci minulé sezóny rozhodovala, že skončí s házenou. Klub jí ještě předložil nabídku a dal čas na rozmyšlenou, ale finální rozhodnutí už jen potvrdilo její dřívější rozhodnutí ukončit ze zdravotních důvodů svou kariéru. A protože toho pro Černé anděly nejen hodně nastřílela, bude mít rozlučku ve velkém stylu. První interligové kolo nového ročníku WHIL, ve kterém 3. 9. 2016 od 18 hod. doma přivítáme tým DHK Zora Olomouc, bude tím posledním, do kterého během své vrcholové kariéry zasáhne. 

Hanka začínala s házenou v roce 1994 v Mostě, v letech 2006 – 2009 hostovala v klubech ZFP Kunovice a TJ Jindřichův Hradec, se kterým poprvé nahlédla do evropského poháru Challenge Cup, ve kterém skončila ve 3. kole a nastřílela 28 branek. Od roku 2009 až 2014 pak byla opět v Mostě a od roku 2010 hrála s Černými anděly nejvyšší soutěž WHIL. Sezóna 2014/2015 pro Hanku pak byla ve znamení prvního zahraničního angažmá – přestoupila do druholigového německého týmu BSV Sachsen Zwickau. Následující sezónu už ale byla zpět v dresu Černých andělů. „Byla to pro mě velká zkušenost a jsem vděčná, že jsem mohla být v zahraničním angažmá. Každý by měl využít příležitosti. Jen mě mrzí, že jsem nesplnila cíl, kvůli kterému jsem tam šla – postoupit do první ligy. Chtěli se mnou podepsat další smlouvu, ale za ten rok profesionální kariéry jsem přehodnotila své priority,” hodnotila Hanka své první zahraniční angažmá. „Stýskalo se mi po rodině, příteli a neviděla jsem svou budoucnost ve Zwickau. Možná, kdybych byla mladší, tak dále bojuji se Zwickau o postup a ženu se za kariérou. Ale doma je doma. V Mostě mi nikdy nic nechybělo, jen jsem v budoucnu nechtěla litovat toho, že jsem to nikdy nezkusila,” dodala kanonýrka Černých andělů, kterou její házenkářské srdce přivedlo pro sezónu 2015/2016 zpět do Mostu. Během působení v nejvyšší soutěži nastřílela mostecká kanonýrka celkem 738 branek, což je v průměru na sezónu 147,6 branek. Není se čemu divit, pravidelně se totiž umisťovala na předních příčkách tabulky střelkyň.

Již tuto sobotu 3. 9. od 18 hod. v Mostě proti DHK Zora Olomouc tak může (a věříme, že ano) přidat další branky do svého házenkářského životopisu. Sobotní zápas tak bude rozlučkovou oslavou pro mistryni ČR let 2016, 2014 a 2013, mistryni WHIL 2013, vítězku evropského poháru Challenge Cup 2013 a Českého poháru 2016 a 2013, druhou nejlepší házenkářku ČR roku 2010 a nejlepšího sportovce Mostecka pro rok 2010. Buďte u toho s námi a přijďte se rozloučit s ikonou mostecké házené, společně uděláme důstojnou rozlučkovou atmosféru. Navíc fanoušci mají příležitost objednat si za 650 Kč jedinečný dres, stejný jako ten, se kterým Hanka nastoupí do svého posledního zápasu. V soutěži Svlékni si svou hráčku pak budou mít příležitost koupit si lístek a získat tak přímo její zápasový dres.

 Autor: Josef F. Houžvička

Foto: Ondřej Bičiště, Michal Smatana a hráčky Černých andělů