Černí andělé budou bojovat o Ligu mistrů

Černí andělé se letos chtějí poprat o postup do Ligy mistrů. V kvalifikační skupině se na začátku září utkají se španělským týmem Rocasa Gran Canaria. Zahrát si nejprestižnější evropskou pohárovou soutěž ale není vůbec snadné.

V současné době se Evropě hrají tři pohárové soutěže. Kromě nejprestižnější Ligy mistrů jsou to ještě Pohár EHF a Challenge Cup. O tom, kolik míst v pohárových soutěžích bude mít každá země k dispozici, rozhoduje koeficient, který se vypočítává z výsledků všech týmů dané země v uplynulých několika sezonách a vydělí se počtem možných účastníků v daných letech. Česko tak má v ženských soutěžích v současnosti nárok na 4 místa v evropských pohárech. Konkrétně jedno místo v Lize mistrů, jedno místo v Poháru EHF a 2 místa v Challenge Cupu. Vloni se do evropských pohárových soutěží přihlásili pouze Most a Slavia. Každý z týmů získal určitý počet bodů, který se sečetl a vydělil čtyřmi, protože oprávnění měla hrát čtveřice týmů,“ vysvětlil Radek Maděra, člen realizačního týmu DHK Baník Most, který se jednání o účasti mosteckého klubu v Lize mistryň účastnil.

Oprávnění pro nasazení jednoho týmu do Ligy mistrů tak pro letošek získalo dvaadvacet zemí, Česká republika poskočila v žebříčku na 18. místo. Týmy jsou rozděleny do čtyř skupin po čtyřech družstvech a záleží na rozhodnutí evropské federace, zda bude do soutěže přijato 16 týmů nebo nechá volná místa pro postup z kvalifikace. „Letos bylo ponecháno jedno místo pro tým, který si účast vybojuje z kvalifikační skupiny, v uplynulých letech měly týmy šanci bojovat o dvě místa ve dvou kvalifikačních skupinách, může se ale stát, že bude vybráno přímo šestnáct týmů do čtyř skupin a kvalifikační skupina se neotevře vůbec,“ doplnil Radek Maděra.

O tom, jaké týmy budou do soutěže přijaty, rozhoduje evaluační komise, která hodnotí celkem osm parametrů, například marketingovou sílu klubu, úspěchy v předešlých sezonách nebo technické parametry haly. „Náš klub se o účast v Lize mistrů hlásil už dvakrát, nebyli jsme úspěšní hlavně z důvodů nevyhovující haly, která nesplňuje patřičné parametry. Jde především o hlediště z obou stran hřiště a kapacitu, která musí být minimálně 2000 lidí. Hledali jsme proto jiné alternativy a napadla nás možnost hrát v multifunkční hale v Chomutově, kde už proběhla jednání. A tato hala byla akceptována a my jsme tak mohli být přijati do kvalifikační skupiny,“ připomněl Radek Maděra.

Aby byla situace ještě zamotanější, některé země přihlašují do soutěže víc týmů, než na kolik mají podle koeficientu nárok. Sázejí na to, že některé státy se do Ligy mistrů nepřihlásí a získají tak možnost zahrát si alespoň kvalifikaci. Letos se tak přihlásilo 24 týmů, Maďarsko přihlásilo dokonce čtveřici družstev. Federace nakonec povolila vstup do soutěže druhým týmům ze zemí, které jsou v evropských pohárech nejúspěšnější, tedy Maďarsku, Francii a Rumunsku.

Pro nás je obrovský svátek už samotný fakt, že si budeme moci zahrát v kvalifikační skupině nejprestižnější evropské pohárové soutěže. V tuto chvíli je jisté, že kvalifikační zápasy se musí odehrát mezi 6. a 8. zářím. Hrát se budou dva semifinálové zápasy, naším vylosovaným soupeřem je španělská Rocasa Gran Canaria, druhou dvojici tvoří Kastamonu GSK z Turecka a ZORK Jagodina ze Srbska. Vítězové semifinálových zápasů se následně utkají o jedno postupové místo v základní fázi Ligy mistrů. Důležitý je ale každý výsledek z kvalifikační skupiny. Hrát se proto bude i o třetí místo. Tým, který prohraje ve finálovém souboji o postup do Ligy mistrů a vítěz zápasu o třetí místo, totiž budou nasazeni do třetího kola kvalifikace Poháru EHF. Poslední, čtvrtý tým z kvalifikační skupiny půjde přímo do druhého kola kvalifikace Poháru EHF. Každý vyhraný zápas v kvalifikační skupině tak má smysl a význam,“ vysvětlil Radek Maděra.

Pokud by se Černým andělům podařilo postoupit do základní skupiny Ligy mistrů, byli by jejich soupeři ve skupině D týmy Györi Audi ETO KC z Maďarska, slovinský RK Krim Mercator a švédský IK Sävehof. Z každé za čtyř skupin postupuje do další fáze Ligy mistrů první trojice týmů, výsledkem jsou tedy následně 2 skupiny po 6 týmech, přičemž už se nemůže stát, že by se spolu střetli soupeři, kteří spolu hráli už v základní skupině. „Důležité ale je, že čtvrtý, nepostupující tým z každé skupiny automaticky postupuje do jarní fáze Poháru EHF,“ doplnil Radek Maděra.

Černí andělé mají za sebou poměrně zajímavou pohárovou historii, v evropských soutěžích začínali ještě v době, kdy se se hrálo čtyři poháry, kromě Ligy mistrů, Poháru EHF a Challenge Cupu také o Pohár vítězů pohárů, který však postupně zanikl. Mostecký klub začínal v Challenge Cupu, který se mu v sezoně 2012/2013 podařilo vyhrát, v několika posledních letech si zahrál Poháru EHF, ve kterém se v sezoně 2017/2018 probojoval až do jarní fáze. V uplynulé sezoně byli Černí andělé nasazení do třetího kola Poháru EHF, kde je však vyřadil německý Metzingen.