DHK Baník Most nebude mít od července statut Tréninkového centra mládeže

0002149685-usti-nad-labem-nejuspesnejsi-sportovec-roku-2017-vyhlaseni-ankety-galavecer-krajske-kolo

Od prvního července nebude mít DHK Baník Most statut Tréninkového centra mládeže (TCM). Proč se v letošním roce bez toho, aby to kdokoli s kluby projednal, snížil v ženské složce počet Tréninkových center mládeže, jak reagoval Český svaz házené na otevřený dopis k této problematice a co z toho pro mostecký klub vyplývá, jsme si povídali s Pavlou Chotěborskou, předsedkyní DHK Baník Most.

Začněme tím, proč v Mostě končí TCM?

Bohužel důvody neznáme ani my sami, jediné co víme s naprostou jistotou, je, že k 30. 6. končí naše tříleté působení v rámci TCM. Ve druhé polovině ledna jsme se ze zápisu z jednání exekutivy Českého svazu házené (ČSH) dozvěděli, že bylo rozhodnuto o snížení počtu TCM v ženské složce ze 4 na 2, v mužské složce zůstávají TCM i nadále 4. Zároveň byla navržena i takzvaná Regionální krajská centra (RKC), v ženské složce 3, v mužské složce 5. Minimálně z pohledu genderové vyváženosti ve sportu je toto rozhodnutí špatné.

Vysvětli vám někdo důvody, proč se snižuje počet TCM?

To je právě na věci nejvíce zarážející, že si kluby, kde TCM fungují, nikdo nepozval a neřekl jim, co se chystá a proč se změny připravují. Následně se z různých zdrojů dozvídáme, že důvodem mělo být, že ženská TCM pracují hůře, než mužská, ovšem to se v žádném oficiálním vyjádření ČSH neobjevilo. Můj názor je ten, že je to dáno i tím, že chlapeckým TCM se věnoval Jan Filip, reprezentační trenér mužů, který je pravidelně objížděl, dával jim podklady a metodiku, pracoval s nimi. My jako dívčí TCM jsme za celou dobu svého fungování nedostali metodiku, ani zpracovanou koncepci ze strany ČSH. Nikdy nám nebylo řečeno, co děláme dobře a co špatně, jinými slovy nás nechávali pracovat, jak uznáme za vhodné, bez jakékoli zpětné vazby. Pokud se špatná práce stala argumentem pro zrušení tréninkových center mládeže, měl by nést zodpovědnost především ten, kdo je měl metodicky vést a poskytovat jim zpětnou vazbu. Jedním z argumentů rovněž bylo, že v mužské části je vyšší členská základna. Na druhou stranu by právě proto bylo třeba ženské složce nějak pomoci. Pro dívčí házenou obecně se toho u nás rozhodně nedělá tolik co pro chlapeckou.

Reagoval klub nějak, když se rozhodnutí exekutivy Českého svazu házené dozvěděl?

Samozřejmě, poslali jsme prezidentovi ČSH otevřený dopis, kde jsme ho žádali o odpovědi na celou řadu otázek. Jednak jsme upozorňovali na zmiňovanou genderovou nevyváženost tohoto rozhodnutí, chtěli jsme ale také vědět, proč před rozhodnutím exekutivy nebyla TCM svolána a nebyl s nimi tento záměr řešen, stejně tak jsme žádali o nahlédnutí do koncepce talentované mládeže, která musela být přílohou žádosti o prostředky od MŠMT. Do dnešního dne jsme nedostali žádnou odezvu.

Na Tréninková centra mládeže se vypisuje výběrové řízení, hlásili jste se?

Když exekutiva ČSH schválila pro dívčí složku 2 TCM a 3 Regionální krajská centra, bylo vypsáno i výběrové řízení, na TCM se přihlásily 4 kluby, kromě nás ještě Slavia, Olomouc a Zlín. Zároveň bylo řečeno, že v případě, že některý z těchto klubů neuspěje se svou žádosti na TCM, má velkou šanci se stát Regionálním krajským centrem. Žádost jsme podali, byli jsme i na pohovoru před výběrovou komisí v Brně. Vybráni jsme nebyli s tím, že se můžeme odvolat. To jsme udělali, exekutiva naše odvolání zamítla a místo toho jsme získali statut RKC. Když jsme dostali informaci, že jsme TCM nezískali, dotazovali jsme se, zda bychom mohli dostat odůvodnění, v čem jsme dělali chyby a co jsme dělali špatně. Ani na to nám dodnes nikdo neodpověděl. V tuto chvíli nejsme schopni říct, v čem kluby, které uspěly, byly lepší než my.
Nakonec jsme se po úvaze výkonného výboru a dohodě v klubu rozhodli statut RKC odmítnout, protože se domníváme, že s mládeží pracujeme dobře, máme i odpovídající výsledky a na své práci nic zásadním způsobem měnit nechceme.

Když mluvíte o výsledcích, čím se může Most pochlubit?

kas17

Pokud bych měla zhodnotit naše tříleté působení jako TCM, získali jsme za tu dobu 2x mistrovský titul v kategorii staršího dorostu, jednou jsme v této kategorii vyhráli Česko-slovenský Pohár. Troufnu si tvrdit, že je evidentní, že s mládeží pracovat umíme a dělá nám radost, že mezi úspěšnými hráčkami jsou i odchovankyně DHK Baník Most. Příkladem může být Adéla Stříšková, která se v aktuální anketě Házenkář roku stala talentem roku a získala i ocenění pro nejlepší mladou hráčku v jednom z kol základní části letošního ročníku Ligy mistrů. Snažíme se ale pracovat s talentovanými hráčkami, ať už pocházejí odkudkoli. Pokud k nám přijde talentovaná hráčka z jiného klubu, je to díky dobré práci jejího domovského klubu, který s ní velmi dobře pracoval. Ale je pak na nás, abychom její schopnosti dál rozvíjeli a připravili hráčku tak, aby mohla nastupovat v seniorské reprezentaci.

Co se v klubu změní poté, až nebude mít statut TCM?

Chceme pracovat dál, jak jsme pracovali doposud, pro hráčky a trenéry se nic podstatného nemění. Ke změnám dochází pouze v trenérském týmu, k 30. 6. skončil v klubu jako trenér staršího dorostu Martin Spuchlák, na jeho místo přichází Pavel Farář, bývalý skvělý hráč a úspěšný trenér, pro kterého to u nás bude velká výzva, protože s dívčí složkou doposud nemá zkušenosti. A věřím, že budeme mít i v následujících letech stejné úspěchy jako doposud.
To ovšem neznamená, že nás nezajímá, jak se věci kolem TCM budou dále vyvíjet. To, že nikdo doposud nereagoval na naše žádosti a dotazy, že nikoho nezajímá genderová vyváženost v našem sportu, jsou věci, které chceme řešit a hodláme je i nadále otevírat i na úrovni Českého svazu házené.