DHK Baník Most usiluje o vznik tréninkového centra mládeže – propagační video

 

 Rozhovor s předsedkyní klubu Pavlou Chotěborskou

Český svaz házené vyhlásil před nedávnem výběrové řízení na vznik tréninkových center mládeže (TCM)a rozeslal klubům své požadavky. DHK Baník Most se rozhodl, že se do výběrového řízení přihlásí a o vznik tréninkového centra se bude ucházet. Důvody, které k tomu mostecký klub vedly, vysvětluje v rozhovoru jeho předsedkyně Pavla Chotěborská.

Proč by v Mostě mělo vzniknout tréninkové centrum mládeže?

Protože práce s mládeží je u nás velmi důležitá a vznik tréninkového centra by mohlo pomoci jí posunout ještě o stupeň výše. Podle předpokladů svazu házené by v republice mělo vzniknout šest tréninkových center, z toho dvě by měla být zaměřena na ženskou házenou. Zaměřena by měla být na věkovou kategorii dorostu, tedy věkovou skupinu hráček od šestnácti do devatenácti let. Naše dorostenecké týmy už nyní mají velmi vysokou úroveň a rádi bychom jí ještě zvýšili. Mladší dorostenky bojují o postup do nejvyšší soutěže, starší dorostenky patří v současnosti mezi nejlepší družstva ve své části ligy. Navíc velkou část požadavků, které svaz od klubů pro vznik tréninkových center požaduje, už nyní splňujeme.

O které se konkrétně jedná?

Například o návaznost klubů na střední školy. Spolupracujeme s pěti středními školami v regionu, nejužší spolupráce je se sportovním gymnáziem v Mostě, kde házená patří mezi takzvané klíčové sporty a více než čtvrtinu studentů sportovních oborů tvoří házenkáři. Z našeho pohledu ale nejde jen o spolupráci školy a klubu, ale také o kvalitu přípravy, kterou studenti dostanou. Nejde jen o počet tréninkových hodin týdně, ale komplexní sportovní přípravu. Spolupráce funguje i s dalšími středními školami v Mostě, například Střední zdravotnickou školou, kde studují naše hráčky. Škola jim umožňuje mít individuální studijní plán, kromě toho využíváme i její ubytovací kapacity pro hráčky ze všech koutů republiky. Co se týče vzdělání, jsme přesvědčeni, že v této oblasti už jsme mnohem dál, než jak jsou kritéria pro vznik tréninkového centra mládeže nastavena. Jediné, co nás v tuto chvíli limituje, jsou kvalitní trenéři, ale v případě vzniku tréninkového centra by finance na trenéry uvolnil Český svaz házené.

DR1

U financí se ještě zastavme. Jak je v současnosti nastaveno financování mládežnických týmů Baníku?

Naší velkou výhodou je skvělá spolupráce s městem Most a Ústeckým krajem. Právě díky jejich podpoře můžeme mládeži poskytovat co nejlepší podmínky. Ze strany Ústeckého kraje nejde jen o přímou podporu mládežnického sportu, kraj je rovněž zřizovatelem středních škol, kde naše hráčky studují. V současné době jednáme s krajem o možnosti výstavby tréninkové sportovní haly přímo v areálu sportovního gymnázia v Mostě. Do budoucna bychom rádi docílili toho, aby se procento házenkářů na sportovním gymnáziu ještě zvýšilo a díky podobnému zázemí by mohly vznikat i celé házenkářské třídy.
Výrazně nám pomáhá i město Most, které kromě toho, že podporuje mládežnický sport, je zároveň vlastníkem sportovní haly, kde máme sportovní zázemí a máme zde pro náš sport výborné podmínky.
Na tréninkové centrum mládeže by navíc šly prostředky i od Ministerstva školství. Domníváme se, že kombinací těchto tří zdrojů financování můžeme zajistit nejlepší podmínky pro výchovu mladých házenkářských talentů.

V případě vzniku tréninkového centra by na jeho fungování klub získal také určité finanční prostředky, kam by měly směřovat?

V našem případě by finance neměly jít na pronájem sportovišť případně na provoz klubu, ale na zajištění zdravotní péče pro hráčky. Chtěli bychom jim zajistit péči v Centru pohybové medicíny profesora Pavla Koláře, což je v současnosti špička ve svém oboru. Stejně tak by měly mít vlastní fyzioterapeutku, která bude s tímto centrem rovněž spolupracovat. Snahou je zajistit nejlepší zdravotní péči, která je v současné době v republice k dispozici. I mladším hráčkám bychom chtěli poskytnout zázemí, které má v současné době v této oblasti A tým Černých andělů.
Český svaz házené rovněž deklaroval, že část financí bude možné využít i na ubytování, my jako další ze slabin vnímáme stravovací návyky hráček. Proto už nějaký čas spolupracujeme s výživovou poradkyní a rádi bychom část prostředků využili i na tuto oblast. Internát, kde naše děvčata bydlí a také se stravují, by tento příspěvek dostal, aby ve zdejší jídelně mohli po dohodě s naším výživovým poradcem sestavovat jídelníček našim hráčkám přesně „na míru.“
Jako další velký problém v připravenosti českých dorostenek v současnosti vidíme jejich kondici. Chtěli bychom jim proto zajistit kondičního trenéra, protože právě v dorosteneckém věku se z nich snažíme vychovat atletky.

Zkuste tedy na závěr ještě jednou shrnout, jaké výhody by měl vznik tréninkového centra mládeže právě v Mostě?

Už nyní mají mladé hráčky po příchodu do Mostu šanci zjistit, že u nás patří házená k nejpopulárnějším sportům a má i velkou podporu veřejnosti. Funguje tu součinnost mezi mládežnickými týmy i A družstvem žen. Vždy se snažíme, abychom v A týmu měli jen nejkvalitnější trenéry, kteří v rámci přípravy spolupracují i s mládežnickými týmy. Už dnes proto dorostenky dostávají šanci trénovat s nejlepšími hráčkami v České republice. Celý klub se prolíná a tato synergie je unikátní v rámci celé republiky. Naší hlavní motivací je ale společně s Českým svazem házené vytvořit projekt, který bude mít dopad na celou českou házenou, ale bude mít zároveň evropské parametry a kvalitu.