Elbe-Labe liga v rámci evropské přeshraniční spolupráce “Ahoj sousede. Hallo Nachbar.”

EU_logo
ER_LOGO_RGB_WEB

Během podzimu 2018 odehrály mladší a starší žačky 2 turnaje v každé kategorie v rámci Elbe-Labe ligy, která je podpořena Evropskou unií v rámci projektu přeshraniční spolupráce “Ahoj sousede. Hallo Nachbar.”

Tato turnajová soutěž umožňuje hráčkám odehrát kvalitní utkání se soupeři, se kterými se obvykle nesetkávají. Pro trenéry a organizační pracovníky je hlavním přínosem poznání struktury fungování klubu a spolku v sousední zemi a inspirace ke zlepšení vlastního fungování. Velmi zajímavé je fungování německých rodičů a fanoušků, kteří pro své hráček připravují rauty a branch, které jsou jim volně přístupné a umožňuje hráčkám nabídnout adekvátní zázemí pro kvalitní odehrání turnaje.

Elbe-Labe liga přinesla českým týmům jiný náhled na obranné systémy, než se kterým se setkávají během soutěží v České republice. Především povinné nasazení víceřadového obranného systému, kterým je například obrana 1:5, je největším přínosem pro hráčky a trenéry, protože se musí daleko více zaměřit na zkvalitňování individuálních činností jak v obraně, tak i na opačné straně v útoku. Již po úvodním turnajovém dnu, který se odehrál v německém Meissenu 2.9.2018, bylo jasné, že trenéři budou muset daleko více adaptovat svoje hráčky na výrazně jiný způsob hry, se kterým se v českých soutěžích téměř nesetkají.

Během každého hracího dne došlo také k setkání organizačních pracovníků, kteří hned od úvodu začali připravovat další pokračování Elbe-Labe ligy. Nejprve se projednávali možnosti rozšíření ligy o další družstva, na dalším jednání se řešila změna hracího času a prodloužením hrací doby a rozdělení hracího dne na 2 skupiny, v nich by se hrálo systémem každý s každým a následná nadstavba se hraje mezi stejně umístěnými týmy.

Díky podpoře Evropské unie mohly kluby zakoupit moderní tréninkové pomůcky, které přispívají k rozvoji hráček díky možnosti zefektivnit trénink, který je také zábavný. Obruče se využívají pro slalomové dráhy, skoková a koordinační cvičení, podlahové značky pro bezpečný došlap hráček ve vymezeném území, velké míče pak pro hry a zpevňovací cvičení, které hráčky připravují na pády nebo případné srážky se soupeřkami. Výpočetní technika pak pro záznam tréninků a jejich přenášení se zpozděním tak, aby se hráčky mohly hned po provedení cvičení mohly podívat na své chyby a mohly je co nejrychleji začít opravovat.

Kromě hráček, trenéru a organizátorů přinesla soutěž setkání rodičů a fanoušků, kteří mezi sebou diskutovali možnosti svých dětí a jejich další rozvoj, počet turnajů a hracích dnů, odlišnost ve vytížení hráček a v neposlední řadě také soutěžili v hlasitosti a způsobu podpory svých týmů.