Hráčky jsou zodpovědné a berou individuální přípravu vážně, říká Ondřej Václavek

Jak se dá trénovat a vůbec udržovat v kondici, když v celé zemi panuje nouzový stav a bylo vyhlášeno omezení pohybu osob? Tuhle otázku si kladla většina sportovců a tým Černých andělů není žádná výjimka. Mostecká sportovní hala je zavřená, takže trenéři museli zvolit metodu individuálních tréninkových plánů pro každou z hráček. Jak taková individuální příprava probíhá, jsme probírali s Ondřejem Václavkem, který má v týmu Černých andělů na starosti kondiční přípravu.

roc13

Jak si můžeme představit individuální přípravu Černých andělů?

V rámci spolupráce se společností Andrle sport, kterou jsme zahájili už před sezonou, existuje webová platforma na organizaci tréninků pro jednotlivé hráčky. Tu využíváme a dalo by se říct, že pro tuto dobu je naprosto ideální. Zjednodušeně řečeno my jako trenéři nemusíme být na tréninku fyzicky přítomní, ale díky této platformě máme k dispozici veškerá potřebná data a výstupy ze sport testerů, kterými jsou hráčky vybaveny. V tuto chvíli je dobrý prostor pro to, abychom zapracovali na jejich kondici, než se znovu rozběhnou soutěže, protože my věříme, že se soutěže znovu rozběhnou, otázka pouze zní, kdy to bude. Individuální příprava je vlastně způsob, jak udržet hráčky v takové kondici, aby mohly kdykoli v plné síle znovu naskočit do hry.

Na co se při individuální přípravě hlavně zaměřujete?

Je to celý komplex věcí, které by měly hráčky udržet ve formě, aby byly schopné v podstatě kdykoli znovu nastoupit do haly a začít s obvyklým házenkářským tréninkem, aniž bychom museli mít obavu ze zranění.  Cvičení je celá řada, nejde jen o běh, ale také cvičení a posilování, ať už jen se svým tělem nebo s různým náčiním. Ještě než byla uzavřena hala, dostaly hráčky možnost vzít si domů náčiní, které k tréninku potřebují, takže mají i patřičné vybavení.

A jak to funguje v praxi? Musí každý trénovat v přesně vymezenou dobu?

My jim většinou večer zadáme trénink a hráčky jej mohou absolvovat kdykoli během dne, kdy se jim to hodí.  My následně ze sport testerů získáváme data. Měří se například rychlost, ale také tepová frekvence, ale třeba i nadmořská výška, protože běh do kopce je samozřejmě větší zátěž.

 Je náročné tréninky hráček kontrolovat?

My máme tu výhodu, že hráčky jsou zodpovědné a berou tuto přípravu vážně. Naší výhodou je i fakt, že máme k dispozici i data z minulosti, když běžely soutěže, takže máme srovnání a můžeme tréninky i upravovat a přizpůsobovat. Je milé, že samy hráčky mají zájem provádět tréninky tak, jak mají zadáno. Samozřejmě od nich máme i zpětnou vazbu a zatím se nestalo, že by něco nefungovalo.

Mají všechny nastaveny trénink stejně, nebo se od sebe nějak liší?

Tréninkové plány jsou připravovány individuálně, navíc ne všechny hráčky mohou pracovat ve stejném režimu, některé jsou například po zranění. Všechno se zohledňuje, tréninkové plány se upravují i na základě konzultací s fyzioterapeutkou Monikou Mockovou.

Jak moc současná situace poznamenala vaše plány a cíle?

My jsme se už v minulém týdnu všichni v klubu shodli na tom, že musíme pokračovat v rámci možností a dodržovat nařízení vlády. I za této situace se připravujeme tak, že jsme kdykoli schopní naskočit do normálního tréninkového režimu. Naše cíle se nijak nemění, zatím jsme stihli získat jen MOL ligový titul, ale sobě i našim fanouškům jsme slíbili, že chceme vyhrát i Český pohár a národní titul a věříme, že se nám to dříve nebo později podaří.