Když na to přijde, umím i zakřičet, říká Lucia Mikulčík

Je kapitánkou týmu, ale také trenérkou dorostenek. Jak dokáže Lucia Mikulčík obě tyhle role zvládat, ale také co dělá, když má volný víkend, prozradila v následujícím rozhovoru.

Černá andělé vyrážejí do Zlína, jak vzpomínáte na poslední vzájemný zápas?

Každý zápas je jiný a nemá moc smysl se ohlížet za tím, co bylo. V lize je Zlín mladý tým postavený na rychlejší a vysunuté házené. S pohárem, kde jsme v semifinále potkali naposledy, se to nedá srovnávat. To je podobné jako základní část interligy a následně play off. Posledně to bylo náročné, nevycházelo nám to úplně podle našich představ, trochu jsme se trápili, i když jsme nakonec vyhráli. Teď už to ale bude jinak. I když samozřejmě po zkušenostech z poháru víme, že si musíme dávat pozor.

trencin2

Kromě toho že hrajete, ještě trénujete dorostenky. Nemáte někdy na tréninku problém přepnout se z role trenérky do hráčky?

Občas někdo říká, že jsem trenérka neustále, ale vždyť i na tréninku áčka mám polovinu svého dorosteneckého kádru. Jsem ale hrozně ráda za zkušenost a šanci, že se můžu připravovat i jako trenérka a čerpat od dalších trenérů jejich poznatky a myšlenky. Dokážu se díky tomu podívat na věci i z jiného úhlu. Na druhou stranu jsem ale samozřejmě i hráčka, takže stojím za svým týmem a snažím se ho i trochu stmelovat.


Jak dorostenky uznávají autoritu trenérky, která s nimi sedí na lavičce A týmu jako hráčka?

Oni jsou tvárné, dokážou to pochopit. Navíc myslím, že už jsem ve věku, kdy jim můžu něco dát. Nechci na ně být extrémně přísná, nemyslím, že bych je nějak obzvlášť sekýrovala. Snažím se být maximálně komunikativní trenérka, aby se mnou mohly řešit veškeré problémy. Když se ale na něčem dohodneme a nesplní to, umím i zakřičet a použít tvrdší slovo. Teď zrovna na zápase v Prešově se nám stalo, že nastoupily moje hráčky a já v zápalu boje překřičela i trenéra. Ale snažím se je hlavně motivovat a myslím, že holky mě zatím respektují.

Zlín bude jen takový začátek před poměrně nabitým týdnem. Ve čtvrtek vás čeká přeložené utkání se Slavií a pak hned v sobotu opět doma Bratislava. Kolik potřebujete času na regeneraci?

Tak dva dny by byly určitě optimální. Ze zápasů, které nás čekají, pro nás bude určitě důležitější Slavia, všechno bude záležet na tom, jak tohle utkání dopadne, tomu se pak myslím podřídí i další příprava. Nemá smysl koukat příliš dopředu, musíme jít postupně jeden zápas po druhém, rozhodně ale nechceme žádného soupeře podceňovat.

Jaký je pro vás ideální odpočinek, když máte den volna?

Já mám raději aktivní odpočinek, určitě nebýt jen doma. Člověk si rád provětrá hlavu na čerstvém vzduchu, třeba na procházce s manželem a se psem. Když mám volno, většinou mě ale doženou i klasické ženské práce jako uklízení a praní po celém týdnu. Moje výhoda je ale zase v tom, že manžel vaří, když já během týdne nemám čas.

IMG_4635

Když mluvíte o aktivním odpočinku, jakým sportem doplňujete házenou?

Jednoznačně běháním, docela dobře se odreaguji v posilovně, mám ráda brusle a pak sporty jako squash, badminton a tenis. Tomu všemu se věnuji, když zrovna nehraji házenou.

Shodou okolností teď jste měly kvůli odloženému zápasu se Slavií volný víkend, jak jste ho strávila?

Byla jsem v kině, nakupovat oblečení, protože každá žena má ráda nakupování. Samozřejmě nechyběla nezbytná procházka se psem. Užila jsem si ale jen jeden den volna, v neděli už jsem byla s dorostenkami na zápase.

A nemůže tenhle vynucený výpadek z herního rytmu ovlivnit výsledek týmu?

Chápu, že trenér má naplánovaný týden tak, že se šest dní pracuje a jeden den je volno. Čas od času ale volný víkend může týmu i prospět. Třeba zrovna minulý týden, i když jsme věděly, že bude volno, jsme si to na trénincích opravu odmakaly a volno nám pomohlo. Někdy je to dobré i v tom, že se vracíme víc nažhavené do hry a už se těšíme na nadcházející zápas.

A necítíte trochu tlak, když vás čekají těžké zápasy?

To přijde později, gradovat to bude až den dva před utkáním. Člověk se tím ale nesmí nechat pohltit, to by ho svazovalo při zápase. Víme, že chceme být v tabulce druhé a uděláme všechno, abychom si vybojovaly lepší pozici pro play off než vloni. Přitom ale nemá smysl se kvůli tomu nějak zbytečně svazovat, prostě uděláme maximum, co půjde.