Kvalifikační turnaj Ligy mistrů v Mostě je milník v historii klubu, říká Rudolf Jung

Hráčky DHK Baník Most se začaly připravovat na novou sezonu, kterou vedení lubu označuje za nejdůležitější v historii klubu. Černí andělé totiž poprvé v historii budou hrát kvalifikační turnaj Ligy mistrů, který se po všech jednáních uskuteční 7. a 8. září v Mostě. Nejen o tom jsme si povídali s manažerem DHK Baník Most Rudolfem Jungem.

RJung

Proč bude letošní sezona pro klub tak důležitá?

Chtěl bych fanoušky a příznivce našeho klubu přivítat na prahu nové sezony, která je pro nás skutečně nejdůležitější v historii. Díky diplomacii a obrovskému úsilí našich lidí si letos zahrajeme kvalifikační turnaj Ligy mistrů, navíc přímo u nás v Mostě. Díky za to patří především dobrovolným funkcionářům klubu Pavle Chotěborské a Radkovi Maděrovi, protože hlavně díky jejich úsilí, diplomatickým schopnostem, ale také spoustě korespondence, nakonec kvalifikační turnaj budeme moci hrát v naší sportovní hale v Mostě. Už teď víme, že pokud bychom postoupili do dalších bojů Ligy mistrů, museli bychom další zápasy odehrát v Chomutově a myslím, že pokud bychom i v dalších letech měli možnost znovu hrát kvalifikační turnaj, už bychom jej také pravděpodobně nemohli odehrát na domácí palubovce. Pro naše fanoušky je to proto jedinečná možnost vidět v Mostě kvalifikační turnaj Ligy mistrů, kde se 7. a 8. září představí mistrovské týmy z Turecka, Španělska a Srbska. Pro nás je to obrovský milník v historii klubu, nejvíc, čeho jsme doposud dosáhli a i vzhledem k losu kvalifikačního turnaje věřím, že bychom mohli uspět.

Jak se před novou sezonou proměnil kádr Černých andělů?

Původně jsem si myslel, že celý kádr zůstane pohromadě a společně se budeme snažit něco významného dokázat, nicméně jsme zaznamenali určité ztráty.
Jednou z nich je například odchod brankářky Sabriny Novotné, kterou jsme se rozhodli uvolnit, a dohodli se na jejím přestupu s Duslem Šaľa. Sabrina u nás měla ještě rok platnou juniorskou smlouvu, ale nedokázali jsme se dohodnout na dlouhodobé smlouvě. Ona vyslovila nespokojenost se svým zápasovým vytížením, Šaľa za její přestup nabídla adekvátní částku, takže jsme se bez problémů dohodli na přestupu a nyní se vyřizují veškeré náležitosti.

Do přípravy se nezapojily ještě další hráčky. Tou první je Barbora Tesařová, v jejím případě budeme situaci ještě řešit, ale s největší pravděpodobností se dohodneme na přestupu do Lázní Kynžvart, jejího mateřského klubu. Nadcházející sezonu by tak odehrála pouze v Kynžvartu, ačkoli jsme původně přemýšleli, že by tam působila jen na hostování, případně hrála za oba kluby.
S týmem se nepřipravuje ani Stefanija Miševská, se kterou jsme se nedohodli na prodloužení kontraktu.

Naším největším současným problémem je ale situace kolem Sáry Kovářové. Hráčky, na kterou jsme hodně spoléhali, v tuto chvíli je to naše jediná klasická levoruká pravá spojka. Ani Sára nenastoupila do přípravy, což je pro mne osobně velké zklamání, protože má v Mostě ještě rok platný kontrakt, registrovaný jak na Českém svazu házené, tak na EHF. Podle našich informací jedná se slovinským klubem RK Krim Mercator, ovšem my jsme s tímto přestupem nedali souhlas. Bohužel s námi jako klubem v tuto chvíli nikdo nekomunikuje, jediná komunikace proběhla na Českém svazu házené, kde jsme my podali naše stanovisko, stejně jako Sára. Svaz v minulém týdnu potvrdil, že Sára Kovářová je smluvní hráčkou DHK Baník Most a očekáváme, že stejně se zachová i EHF. Dvakrát jsme upozorňovali i slovinský klub, že se jedná o naší hráčku, která u nás má platný kontrakt. Je pro mne naprosto nepochopitelné, že klub, který pravidelně hraje Ligu mistrů, má zájem o naší hráčku, o které ví, že je pod kontraktem, ale zve si jí na testy a s jejím klubem nekomunikuje. Pro mne je to naprosto nepochopitelný a po lidské i sportovní stránce absolutně neprofesionální přístup. V tuto chvíli nám nezbývá než věřit, že se s touto ztrátou vypořádáme a budeme chtít z naší nevýhody udělat výhodu.

Mohou se fanoušci těšit i na nějaké nové posily?

Asi nejvýraznější změnou, za kterou jsme velmi rádi, je návrat brankářky Evy Bezpalcové. Když bylo jasné, že Sabrina Novotná nechce hrát za Most, využil jsem situace, že Eva Bezpalcová poté, co týmu Tenerife pomohla do nejvyšší španělské soutěže, nedostala od klubu nabídku na prodloužení smlouvy. U nás jsme právě řešili post druhé brankářky a měli tu několik brankařek na zkoušku, ovšem ukázalo se, že výkonnostní rozdíl mezi nimi a Evou není prakticky žádný. Brali jsme v potaz i to, že je to dlouholetá hráčka klubu, od které víme, co můžeme očekávat. Díky velké minutáži ve španělské druhé lize udělala výkonnostní pokrok a už je to jiná Eva, než když od nás před rokem odcházela. V současnosti na sobě neskutečně tvrdě pracuje a možná jí ani někteří fanoušci na začátku sezony nepoznají.

Po narození dcery se vrací Petra Maňáková, která už je v plné tréninkové zátěži, a také v jejím případě jsme moc rádi, že přijala tuto výzvu a těšíme se, že na začátku září bude bojovat v kvalifikačním turnaji Ligy mistrů. A lze také zmínit, že po zranění se do přípravy naplno zapojila Alica Kostelná, ostatní kádr už zůstává pohromadě. Navíc v této sezoně už se všechny hráčky, které vloni měly střídavý start za starší dorost a ženy, mohou naplno věnovat pouze A týmu žen.

Bude systém přípravy před Ligou mistrů nějak specifický?

Už před časem jsme avizovali nový systém přípravy. Budeme se také snažit prezentovat nový herní projev, chceme předvádět rychlou hru dopředu, máme na to dobré typy hráček. Je pro nás velmi důležité, že doba před kvalifikačním turnajem není ničím přerušena, nečeká nás žádná reprezentační pauza a my máme čas pouze na intenzivní přípravu. Chceme se poprat o šestnácté volné místo v Lize mistrů a uděláme proto maximum. Jsme si také velmi dobře vědomi, že si Ligu mistrů můžeme zahrát hlavně díky vstřícnosti našich partnerů, tedy městu Mostu a generálnímu partnerovi klubu, společnosti Vršanská uhelná.