Lucia Mikulčík v Lize mistrů

Kapitánka Černých andělů má za sebou velmi bohatou házenkářskou kariéru. V Mostě vybojovala všechny tuzemské trofeje, kromě toho má na svém kontě také účinkování ve slovenské reprezentaci, účast na evropském šampionátu i boje v evropských pohárových soutěžích. S Černými anděly se jí splnil další sen, zahrát si Ligu mistrů. Osobním sponzorem hráčky je Suzuki.

Patříte k nejzkušenějším hráčkám Černých andělů, jak začínala vaše házenkářská kariéra?

OSLAVY27

U mne to bylo trochu jinak než u ostatních spoluhráček, já totiž nezačínala s házenou, ale s tenisem. K házené jsem se dostala až relativně pozdě, někdy v devíti, deseti letech, kolem páté třídy na základní škole. Já mám ale sport v krvi, takže je celkem jedno co hraji, hlavně, když mě to baví. A házená mě baví pořád. Mým prvním týmem byly Hrnčiarovce nad Parnou, první trenérkou v mládežnických kategoriích byla moje maminka. V dorosteneckých kategoriích jsem hrála za trnavskou Modranku, do žen jsem pak postoupila v sedmnácti do ŠKP Bratislava, kde už jsem hrála nejvyšší soutěž a vyzkoušela si Evropské poháry. Jako dvacetiletá jsem přestoupila do Veselí nad Moravou, kde jsem si zahrála předkolo Ligy mistrů. Ve třiadvaceti jsem odcházela do Šaly a odtud do Mostu. Tady jsem už pátým rokem, i když od házené jsem si dala roční přestávku, když jsem byla na mateřské. Ale už jsem zpět a těším se, jak si letos zahraji Ligu mistrů.

Vaše profesní kariéra mimo házenou se asi také bude točit kolem sportu, že?

Vystudovala jsem FTVŠ v Bratislavě obor kondiční trenér. A když jsem působila v Šale, tomuto oboru jsem se skutečně věnovala, začala jsem si budovat klientelu jako trenérka. Po příchodu do Mostu jsem ale už chtěla začít skutečně pracovat a něco dělat, abych v životě neztrácela čas, takže jsem v klubu začala trénovat mládež. Věnuji se hlavně školkám, společně s Evičkou Bezpalcovou a Míšou Borovskou trávíme s dětmi prakticky každý den. Letos kromě toho pomáhám i s mladšími žačkami a jsem všude, kde je potřeba. A taky bych letos na podzim chtěla dokončit trenérskou A licenci.

momi5

A už jste s rodinou řešili, že vás na podzim doma moc neuvidí?

Bude náročné to všechno skloubit, i v klubu při práci se školkami za sebe budeme muset hledat náhradu. Letos to bude hodně těžké, náročný program se protáhne prakticky na celou zimu. Mě trochu mrzí, že tu nemám babičky a pomáhá mi hlavně manžel a kamarádka Lucka. Je je pravda, že když jsme postoupili do Ligy mistrů, zasedla rodinná rada, všichni jsme si vzali diáře a řešili, kdo kdy může, každý si vzal nějaký víkend a všechno jsme si naplánovali. Dá se to zvládnout, jen to prostě tentokrát bude hektičtější než obvykle. Ale když kolem sebe máte lidi, kteří vám chtějí pomoct plnit vaše sny, tak je to vlastně lehké. Za to je miluju a jsem šťastná, že mě podporují v tom, že si na stará kolena můžu zahrát Ligu mistrů.

V čem je podle vás Liga mistrů tak skvělá a znamená pro tým takový úspěch?

Myslím, že každá házenkářka má v životě nějaké cíle, které si chce během kariéry splnit a já to měla také tak. Nejdřív jsem si vysnila, že bych se chtěla dostat do reprezentace a splnilo se mi to. Pak jsem si chtěla zahrát na mistrovství Evropy a i to se mi splnilo. Když sem byla těhotná, koukala jsem doma na Ligu mistrů a říkala si, že bych si jí jednou také chtěla zahrát. A nakonec se mi splnil i tenhle sen a jsem i strašně ráda, že budeme hrát proti naprosto úžasným týmům.

kas30

A věříte, že je šance na postup?

Já nejprve naší skupinu vůbec neřešila, soustředila jsem se na kvalifikaci. Z toho, že máme ve skupině Györ, jsem byla nadšená, přála jsem si zažít tu atmosféru, která vás naprosto pohltí. Ale jinak je naše skupina hratelná. Krim je samozřejmě silný tým, ale doma bychom s ním něco uhrát mohli, Sävehof před letošní sezonou omladil kádr a také je šance s ním něco uhrát. Jestli budeme mít štěstí a zvládneme to, nechme osudu. Já ale věřím, že jsme schopné postoupit, strašně moc bych si to přála, ale musíme do toho dát maximum, připravovat se na každý zápas na 120% a něco z toho vyjde. Doufám, že to bude do třetího postupového místa.