Národní play off se dohrávat nebude, Final4 Českého poháru je přeloženo na srpen

Národní play-off nejvyšší domácí soutěže nebude dohráno. Po jednání se zástupci českých klubů MOL ligy, jichž se tato problematika týkala, o tom rozhodla Exekutiva Českého svazu házené. Final4 Českého poháru žen bylo po dohodě se všemi účastníky odloženo na srpen, předběžný termín byl stanoven na 22. – 23. srpna na stejném místě a ve stejném formátu, jako bylo původně naplánováno v březnu letošního roku.

Nadstavbová část soutěže MOL liga žen v soutěžním ročníku 2019/2020 byla ukončena k 6. květnu 2020. Pro marketingové potřeby klubů bude vyhlášeno pořadí po odehraných kolech základní části této soutěže. Pro dohrání soutěže formou play-off se vyslovilo pouze jedno družstvo, ostatní tři zúčastněná družstva se vyslovila striktně proti. Argumenty pro dohrání spočívaly především v oblasti marketingového zhodnocení play-off, argumenty proti byly zejména zdravotní riziko, nízký objem tréninkové přípravy, rekonstrukce hal, ukončení platnosti smluv některých hráček nebo jejich studijní povinnosti. Další podrobnosti jsou k dispozici na webových stránkách Českého svazu házené.

My jsme byli tím jediným družstvem, které mělo zájem soutěž dohrát, ostatní byli striktně proti. Český svaz házené, i když nemusel přihlédnout k názoru jednotlivých klubů, nakonec neupřednostnil sportovní stránku věci, ale zvolil nejpohodlnější řešení. Naším argumentem bylo nejen marketingové zhodnocení soutěže, ale i sportovní hledisko obecně. Podle nás je totiž nelogické soutěž nedohrát, když k tomu jsou podmínky. Když došlo k přerušení soutěže, každý s oprávněnými obavami sledoval situaci v Itálii a ve Španělsku, ale dnes jsou podmínky zcela odlišné,“ uvedl manažer DHK Baník Most Rudolf Jung.

Naopak ke zrušení soutěže podle jeho slov nezazněl prakticky žádný relevantní protiargument. „Prohlášení Olomouce, že házená je kontaktní sport a klub nechce vystavit hráčky riziku nákazy, nám nepřijde příliš logické. Ve chvíli, kdy jsou denní počty nakažených v celé republice na úrovni několika desítek, se otevřela ideální možnost soutěž dohrát. Stejně jako většina ostatních předpokládáme, že situace na podzim se může zhoršit a s obdobným přístupem bychom si už nemuseli zahrát vůbec,“ doplnil manažer.

Mnohem pravděpodobnějším argumentem je podle mosteckého manažera nízký objem tréninkové přípravy v jednotlivých klubech. „Oba moravské týmy po vyhlášení nouzového stavu prakticky přestaly trénovat a bylo jim pravděpodobně jasné, k jaké konfrontaci by došlo, když Most naopak trénovat nepřestal a začal pracovat na kondiční připravenosti hráček. To považuji za zřejmě největší důvod. Neochota utkat se s Mostem v situaci, kdy nehrajeme evropské poháry a můžeme se plně koncentrovat na play off. Ostatní týmy pravděpodobně nechtěly jít do přímé sportovní konfrontace,“ dodal Rudolf Jung.

Rekonstrukce sportovních hal je podle mosteckého manažera pouze zástupným argumentem, protože Most navrhoval dohrávat soutěž pouze v omezeném rozsahu během dvou víkendů s možností hrát na neutrální půdě. „Ukončení platnosti smluv některých hráček rovněž není argument, protože ve stejné situaci jsme všichni, také nám některé hráčky končí, i my máme hráčky ze Slovenska, stejně jako více než polovina našich hráček jsou studentky, které si musí plnit své povinnosti,“ říká Rudolf Jung s tím, že jde o zástupné problémy. „Z celého rozhodnutí je pro mne jediný výstup, a to, že Most je v tuto chvíli jediný klub, který se snaží hledat cestu jak hrát. Je to i otázka jak se jako klub profilujeme, jak pracujeme, jaká sportovní atmosféra u nás panuje a jsme v tom v rámci české házené v podstatě unikát. Velice se proto za náš klub těším na Final4 Českého poháru, protože se na tuto akci budeme plně koncentrovat a budeme chtít ukázat naší sílu a připravenost,“ připomněl mostecký manažer s tím, že aktuální rozhodnutí je pro klub sice zklamání, ale musí jej akceptovat, přistoupit k němu pozitivně a soustředit se na budoucnost.

Bohužel stále zůstává řada věcí nedořešená. Není nám jasné rozhodnutí o určení pořadí pro marketingové potřeby klubů. To budeme chtít po Českém svazu házené ještě vysvětlit, podobně není jednoznačné stanovisko ohledně základní části MOL ligy. To bychom také rádi slyšeli, ale předpokládám, že do konce května se kluby ještě budou scházet a zřejmě ještě nějaké rozhodnutí padne a doufám, že bude konkrétnější,“ naznačil manažer.

Zatím rovněž stále není jasné, jakým způsobem se budou v nadcházející sezoně nasazovat kluby do evropských pohárů. „Předpokládáme, že se budeme moci přihlásit do Ligy mistrů, ale v tuto chvíli se dá jen těžko předjímat jakékoli rozhodnutí. Do konce června se musíme sami rozhodnout, do jakého poháru se přihlásíme. Jen doufáme, že pokud se přihlásíme do Ligy mistrů, podpora Českého svazu házené bude v takové výši, jako v minulosti, protože jeho podpora pro nás byla v letošní sezoně velmi významná,“ uzavřel Rudolf Jung.