Nová koncepce hry bude hráčkám svědčit, říká Jiří Tancoš

Černí andělé za sebou mají poměrně náročný Turnaj Českého porcelánu Dubí, ve kterém nakonec pouze o skóre skončili na třetím místě. Nejen o něm, ale také o další přípravě mosteckých házenkářek před zářijovým kvalifikačním turnajem Ligy mistrů v Mostě jsme si povídali s trenérem Jiřím Tancošem.

Jak jste s odstupem času spokojený s víkendovým turnajem?

Pro tým byl velmi důležitý, hlavně aby si vyzkoušel filozofii hry, kterou jsme si řekli, že nastolíme. Že chceme hrát ve velkém tempu, snažit se o co nejrychlejší zakončení. Něco z toho jsme si už zkusili na tréninku, ale neměli jsme to ještě moc zažité. Podstatné je, že co jsme si řekli, holky plnily. Zejména šlo o rychlé přechody do útoku a hodně křížného pohybu v útočné fázi a často nám to vycházelo a fungovalo. Turnaj nám ale ukázal i některé věci, na kterých je třeba ještě zapracovat a vylepšit, například hru jedna na jednu. To nám chybělo v zápasech proti Thüringeru i Maguře, a to se musí zlepšit. Pokud nemáme střelkyně z delší vzdálenosti a silnější hráčky, křížný pohyb a hra jedna na jednu by měly být našimi nejsilnějšími zbraněmi.

Je výhoda, že si tým mohl vyzkoušet i konfrontaci s různými typy evropské házené?

moth29

Jednoznačně. S Thüringerem hrajeme poměrně často, takže víme, že jejich tým je postaven na vysokých a silných somatotypech hráček. Jejich hra je postavena na Ivetě Luzumové, která je tou rozdílovou hráčkou, navíc mají skvělé střelkyně schopné dát branku z deseti metrů. Přitom i takhle silové hráčky jsou velmi pohyblivé. Pro mě je Thüringer komplexní tým, složený z velkých, silných a pohyblivých hráček, schopných vystřelit z deseti metrů. Proto se s nimi hraje velmi špatně.

U Rumunek je vše dáno i mentalitou jejich házené. Jsou hodně kreativní, mají tři, čtyři spojky hodně silné v situacích jedna na jednu, které dokážou vystřelit i ze střední vzdálenosti. Navíc disponují hodně tvrdou obranou s přechodem do rychlého protiútoku. Tím je rumunská házená známá, že se hraje až na hraně férovosti, proto to také bylo z obou stran hodně tvrdé utkání, ve kterém ale ani naše hráčky nedaly soupeřkám nic zadarmo.

Jsou podobná střetnutí důležitá i před kvalifikačním turnajem Ligy mistrů?

Určitě, právě soupeře jako je Magura bychom měli ze začátku porážet. Thüringer je už přece jen o něco výš, hraje pravidelně skupinovou fázi Ligy mistrů. Naše představy a cíle více korespondují s týmy jako je právě Magura, která je šestým týmem velmi kvalitní rumunské ligy. Jakýkoli úspěch s podobným soupeřem je velmi dobrý a můžeme na něm dál stavět. Osobně si myslím a přál bych si, aby soupeři, kteří se zúčastní kvalifikačního turnaje Ligy mistrů na 7. a 8. září v Mostě, přijeli v podobné síle. Jsou to už kvalitní týmy, které ale jsme schopní porazit.

Příprava už trvá nějakou dobu, je něco, co vás překvapilo?

Jednoznačně vidím velký skok v kondiční stránce, na té jsme pracovali zatím mnohem víc než na té herní, tam hráčky udělaly obrovský pokrok. V herních věcech mě trochu překvapilo, jak je náš projev velmi často postaven na určitých automatismech a chybí nám víc kreativity. Přijde mi, že hráčky málo využívají svůj potenciál. To bylo vidět i v turnaji, kde naši soupeři hráli kreativně, s větším nadhledem a přehledem ve hře, mnohokrát nemuseli být ani tak rychlí, ale protože dokázali správně vyhodnotit situaci, vznikaly rozdílové situace. I když je pravda, že individualit jako je Iveta Luzumová je velmi málo, chtěl bych, abychom na těchto činnostech pracovali a zlepšovali se v nich, protože to celý tým posune dál. Potenciál tu na to rozhodně je, máme velmi mladý, tvárný tým, se kterým se dá pracovat. Hráčky se snaží, tvrdě na sobě pracují a musím je za jejich výkony v turnaji pochválit. Když jsem viděl úvodní zápas Türingeru s Magurou, měl jsem trochu obavy, jak zvládneme zápasy se dvěma takto silnými soupeři. Nakonec jsme ale Rumunkám byli rovnocenným soupeřem a uhráli remízu.

moth7

Co vás ještě čeká v přípravě?

V pátek 23. srpna nás čeká zápas s Röderthalem, týmem druhé bundesligové soutěže, hned následující den máme v plánu na Slavii zápas s jedním ze švédských prvoligových týmů a 27. srpna nás čeká zápas proti Zwickau, což je opět druhá německá liga. Čas do začátku sezony, ale především do kvalifikačního turnaje Ligy mistrů v Mostě se hrozně krátí. Je třeba si uvědomit, že jsme radikálně změnili koncepci hry, ale myslím si, že děvčatům to bude vyhovovat. Máme na to typologicky dobré hráčky a myslím si, že nám takováto hra bude svědčit. A ukázalo se to už v uplynulém turnaji, kde jsme podávali hodně slušné výkony. Máme před sebou ještě spoustu práce a velmi málo času, ale pokusíme se připravit, jak nejlépe to půjde.