Pánové si při sobotním finále přijdou na své dvojnásob

Už několik let provozuje Tomáš Gruber v mostecké ulici U Parku svůj Barber Shop & Gentlemen’s Store. Jinými slovy, je profesionální pánský kadeřník a holič. A kromě toho je ale také fanouškem mosteckých Černých andělů. A jak se tyhle dvě věci dají spojit dohromady, se budou moci přesvědčit návštěvníci sobotního finálového zápasu mosteckých házenkářek proti pražské Slavii.

IMG-20190514-WA0009

Jak jste se stal fanouškem házené?

Ono to není zas až tak dlouho, vlastně pár měsíců, co jsem začal pravidelně chodit na házenou. Natáhl mne k tomu kamarád, který dřív sám házenou hrával, a protože jsem měl zrovna volno, nabídl mi, abych se s ním šel podívat na Černé anděly. Bylo to zrovna finále poháru a hodně mě překvapilo, kolik bylo v hale lidí a jak skvělá atmosféra tam panovala. A od té doby už chodíme víceméně pravidelně. Já už sice věděl, že si mostecké holky vedou dobře, ale nikdy mě nenapadlo se do sportovní haly jít podívat.

A proč zrovna ženská házená?

Musím říct, že ženská házená mě baví víc, samozřejmě hraje roli i to, že je to na koukání prostě hezčí. A hodně velkou roli hraje i atmosféra, která na zápasech panuje. Je znát, že házená k Mostu patří a je to jednoznačně nejúspěšnější sport ve městě.

Když trochu odbočíme, jak jste se dostal ke své profesi?

IMG-20190514-WA0001

Před lety jsem se rozhodoval, jestli být kuchař, průmkař nebo kadeřník. Nakonec jsem zvolil třetí možnost, vyučil se a nějaký čas pracoval v klasickém kadeřnictví. Vydrželo mi to asi rok, než mi došlo, že bych se chtěl věnovat čistě pánské klientele. A shodou okolností se v Praze tou dobou otevíral první Barber Shop, tak jsem se s jeho majitelem zkontaktoval. Dostal jsem od něj mimo jiné školení, jak zacházet s břitvou a pak jsem začal pomalu pracovat na tom, že si otevřu vlastní podnik v Mostě. To se mi nakonec v roce 2014 podařilo. Shodou okolností to bylo ve stejném domě jako teď, jen z druhé strany. Vydržel jsem tři roky, než jsem se přesunul se do současných prostor, kde byla původně večerka. Tady jsem po nezbytných úpravách od konce ledna 2018. Začátky byly docela těžké, pánské holičství není úplně snadné provozovat, ale nakonec se všechno začalo vyvíjet správným směrem a já se během půl roku dostal do stadia, kdy jsem přestal přijímat nové zakázky.

IMG-20190514-WA0012Postupně jsem začal shánět někoho k sobě. Nakonec jsem kolegu sehnal, shodou okolností svého spolužáka ze střední školy, kterého jsem stříhal a současně ho tři roky přemlouval, aby se ke mně přidal. A nakonec se to podařilo a od prosince je tu se mnou nastálo. Lidi naštěstí chodí, vracejí se, doporučují naše služby dál, já mám dnes z více než sedmdesáti procent zaplněný diář lidmi, kteří k nám chodí pravidelně. Jediný problém je, že i když jsme tu dvanáct hodin denně, kapacita je omezená. Co mi dělá radost, že ve vedlejších prostorách začne fungovat ještě tetovací studio, což mi odjakživa přišlo jako takové logické doplnění toho, co děláme.

A prozraďte, na jaké překvapení se mohou fanoušci Černých andělů v sobotu těšit?

Kromě toho, že samozřejmě uvidí skvělou házenou, jsem se rozhodl věnovat pětisetkorunový voucher a jeden z vylosovaných diváků si tak bude moci v této ceně vybrat z kompletní nabídky toho, co Barber Shop & Gentlemen’s Store nabízí.

Utkání DHK Baník Most proti Slavii Praha začíná v sobotu 18. května v mostecké sportovní hale od 18:00 hodin.

Foto: Daniel Šeiner