Podruhé už bych studovat práva asi nešla, říká Simona Szarková

Simona Szarková je Černým andělem už třetí sezonu a velmi rychle se zařadila mezi jejich opory. Loňskou nejlepší střelkyni týmu na jaře na čas vyřadilo zranění, koncem září už se ale Simona po rekonvalescenci vrátila na palubovku.

Jak dlouho jste byla kvůli zranění mimo hru?

Poslední zápas jsem odehrála v květnu. Po všech zdravotních komplikacích jsem se vrátila do tréninku na konci září. Teď se do toho už zase dostávám naplno.

Vloni jste byla mezi nejlepšími střelkyněmi klubu. Sledujete statistiky?

Občas, když se ke mně nějaká tabulka dostane, tak to zjistím, ale jinak statistiky příliš nesleduji. Ono je to také dost těžké. Strategie trenéra je co nejvíc hráčky v poli točit, což je trochu jiný systém než v jiných klubech, kde hráčky na palubovce stráví celých šedesát minut. My se víc střídáme, takže někdy nemusí šance na střelu přijít deset minut, jindy zase přijdou třeba tři během minuty, je to hodně individuální. Podstatné ale je, jak hraje celý tým.

Vy kromě házené ještě studujete práva, což není zrovna snadný obor. Dá se obojí stíhat?

Studuji dálkově práva v Bratislavě, letos už ale končím a připravuji se na magisterské státnice. Stíhat obojí se sice dá, ale hodně těžko. Upřímně musím říct, že podruhé už bych do toho asi nešla. Rodiče chtěli, abych šla na medicínu, ale to mi přišlo jako nepřijatelné, takže jsem zvolila práva jako menší zlo. Přemýšlela jsem i o tom, že bych přestoupila a studovala v Praze, ale vzhledem k tomu, jak je u nás rozdělený studijní program, nebylo to možné.

A chtěla byste se právům věnovat i po škole?

Určitě, i když ze začátku bych raději volila práci třeba jen na několik dnů v týdnu, než rovnou pevnou pracovní dobu. Chtěla bych mít přece jen víc prostoru na házenou a hlavně bych si ráda trochu odpočinula, protože stíhat házenou i studium je opravdu náročné.

Máte za sebou čerstvě i roli modelky na charitativní přehlídce Móda a hvězdy, jak jste si to užívala?

Už jsem jí před dvěma lety absolvovala, takže to nebyla úplná premiéra. Bylo to hezké, užila jsme si to, ale vůbec si nedovedu představit, že bych se třeba něčím podobným živila. Celý den trénovat choreografii, která nakonec zabere jen třeba dvacet minut času, by mě nebavilo. Ale užila jsem si to, svůj účel to splnilo, klobouk dolů před organizátory. Byla jsem až překvapená, kolik peněz se vybralo pro dětské domovy, to bylo až dojemné.

Na přehlídce jste si vyzkoušela i svatební šaty, plánujete, že byste je v dohledné využila „doopravdy“?

V blízké budoucnosti něco podobného myslím nehrozí. S přítelem jsme spolu zhruba dva roky a zatím nic takového neplánujeme.

Jak velký to byl vlastně skok, když jste přišla ze Slovenska na sever Čech?

Upřímně řečeno, když jsme přicházela, myslela jsem, že to bude mnohem horší. Nakonec ale celkový dojem nebyl vůbec špatný. Je dobré, když přijdete do klubu, kde nejste sami, patříte do nějakého kolektivu. Holky mi tu v začátcích pomohly, ukázaly mi všechno, celkem rychle jsme se týmem sžila, nakonec jsme si v Chomutově našla i přítele. Skvělé je, že si všechny rozumíme a tým funguje skvěle i mimo palubovku.

Dovedete si představit, že v Mostě zůstanete natrvalo?

Vůbec to nevylučuji. Měla jsem ambice, že bych odešla někam do zahraničí. Co ale vím, tak ne všechny holky, které do zahraničí odešly, tam byly spokojené. Nedovedu si ani představit, že bych svou vysokou školu dokončovala někde v zahraničí. Na to bych musela umět perfektně jazyk a kdoví, zda by mi třeba uznali zkoušky. Do budoucna by to ale mohla být dobrá zkušenost, ale v dohledné době nic podobného neplánuji. Spíš nechávám věcem volný průběh a začnu je řešit, až nastanou.

Simona Szarková na přehlídce Móda a hvězdy. Foto: Edvard D Beneš

Simona Szarková na přehlídce Móda a hvězdy. Foto: Edvard D Beneš