Pohár EHF je vrcholem našeho snažení, proto v něm chceme uspět, říká Rudolf Jung

Černí andělé jsou velmi blízko cíli, na který se připravovali několik let. Co pro ně Pohár EHF znamená, jak se na něj připravují i jakou souvislost s tím má poslední utkání v Michalovcích, vysvětluje v rozhovoru Rudolf Jung , manažer DHK Baník Most.

O Poháru EHF mluvíte často jako o vrcholu vašeho snažení, proč?

To, k čemu vzhlížíme čtyři roky, je právě teď tady. Po vítězství v Challenge Cupu byl pro klub další cíl postup do jarní části Poháru EHF. Vloni jsme to měli o to těžší, že došlo ke sloučení dvou soutěží, jeho kvalita tím vzrostla, náš cíl se tím ale nezměnil. Z mého pohledu je celý podzim hlavně o čtyřech pohárových zápasech, ve kterých chceme uspět. A tomuto cíli jsme také už od ledna všechno podřídili. Snažili jsme se zvýšit fyzickou kondici hráček a maximálně je na tuto výzvu připravit. Celou podzimní část MOL ligy jsme využili k tomu, abychom zapracovali do týmu mladé hráčky, aby se z nich staly hráčky využitelné i v rámci Poháru EHF.
Rád bych proto ještě jednou zdůraznil, že naše cíle jsou jednoznačné – úspěch v Poháru EHF, zisk českého mistrovského titulu, vítězství v Českém poháru žen. MOL ligu chceme využít jako ostrou přípravu pro tyto cíle. Zapomenout přitom nesmíme ani na to, že většina hráček si ještě musí plnit své povinnosti v reprezentaci.

Aktuálním soupeřem Černých andělů v Poháru EHF je ruská Zvezda Zvenigorod. Jaké jsou tedy podle vás mostecké šance?

Pohárový los nás zavedl do Zvenigorodu, což je sice nesmírně těžký soupeř, ale v hlavách našich hráček je hratelný. Pravidelně se s ním setkáváme v letní přípravě v Mostě a porážíme jej, i když nejtěsnějším rozdílem. Dostat se do jarní části Poháru EHF je pro nás nesmírně důležité i proto, aby hráčky odehrály co nejvíce zápasů i se soupeři, které ve svých hlavách vnímají jako nehratelné a získaly herní jistotu i na této úrovni.

Byla příprava na pohárové utkání v Rusku důvodem, proč na zápas do Michalovců odjely především dorostenky?

K zápasu v Michalovcích je dobré připomenout, že okamžitě po skončení našeho pohárového zápasu proti Dalfsenu jsme kontaktovali Michalovce a snažili se dohodnout přeložení zápasu na náhradní termín. Nabízeli jsme termíny od 20. do 22. prosince, navrhovali utkání předehrát 1. listopadu, případně jej odehrát v jakémkoli termínu v lednu. Ve finále už jsme byli ochotni přistoupit na kterýkoli termín mimo těchto čtrnácti dnů, které jsou pro nás vrcholem našeho několikaletého pohárového snažení. Ať jsme argumentovali, žádali a prosili jakkoli, Michalovce chtěly odehrát zápas v úterý nebo ve středu tohoto týdne a řediteli soutěže panu Konečnému už pak nezbývalo nic jiného, než v souladu s řády a regulemi soutěže utkání nařídit v tomto termínu. Proto jsem byl ze své pozice manažera klubu nucen učinit pragmatické rozhodnutí a rozdělit tým tak, abych neohrozil naše šance na postup v Poháru EHF. Ve dvou nadcházejících pohárových zápasech budeme od všech našich hráček očekávat maximální nasazení až na hranici sebeobětování. Pokud ale chceme mít na hráčky takové nároky, musíme jim poskytnout dostatek času na přípravu během celého týdne. Michalovce si tudíž byly velmi dobře vědomy, že pokud se bude hrát v tomto termínu, Most nedorazí vůbec, nebo nebude moci poslat nejsilnější sestavu.

„Baby andělé“, jak byl také náš tým označen, zaslouží poděkování za to, jakým způsobem k zápasu V Michalovcích přistoupil, i jak ho odehrál. Byla to velmi dobrá prezentace našeho staršího dorostu doplněného o Terezu Chmelařovou a Evu Bezpalcovou. Snažíme se tyto mladé hráčky připravovat na nejvyšší evropskou úroveň za pomoci tří hlavních ingrediencí – pracovitosti, pokory a bojovnosti.