Představení 1. soupeře H65 Höörs

Pro českého fanouška je bezpochyby známější tým DHK Baník Most. Je to tak vlastně správně, ale proč si blíže nepředstavit soupeře žen Mostu v 1. kole skupinové fáze EHF Cupu ze švédského Hööru?

Oficiálním názvem klubu je H65 Höörs, z čehož je navíc patrné, kdy se s házenou v tomto menším jihošvédském městě s necelými 8000 obyvateli začalo, tedy 1965. V současné době má klub stejně jako Most širokou základnu vlastní mládeže a také kompletní obsazení všech ženských kategorií od minižákyň až po ženy, které hrají švédskou nejvyšší soutěž Elitserien. V ní zatím v probíhající sezóně Höörs zvítězil ve všech 12 utkáních, které odehrál. Pokud bychom vzali v potaz poněkud zkažené derby mezi Mostem a Michalovci, jedná se o podobný průběh soutěže. V prospěch Mostu vypovídá více odehraných utkání v předchozích fázích EHF Cupu a navíc jasné vyřazení bývalého ruského vítěze Ligy mistrů Zvezdy Zvenigorod. Höörs měl ve 3. kole hodně práce s německým Metzingenem, se který doma remizoval a při odvetě v Německu se štěstím o branku zvítězil a postoupil do skupinové části soutěže.

Již loni jsme měli možnost potkat Švédky v České republice, když se v semifinále Challenge Cupu utkaly s házenkářkami Sokolu Poruba. Loni to pro českou házenou bylo smutné setkání, když Höörs postoupil do finále, kde si ale neporadil s chorvatskou Lokomotivou Záhřeb. Avšak toto nebylo jediné finále v poháru Challenge CUP, tým Höörs HK v sezóně 2013/2014 tuto soutěž dokonce vyhrál ve finále nad silným týmem Issy Paris Hand. Hráčky Baníku Most dokázaly však taktéž v sezóně 2012/13 zvítězit ve stejné soutěži, konkrétně proti chorvatskému Samoboru. Od tohoto cenného vítězství Most nastupuje v EHF Cupu, 2. nejprestižnější ženské soutěži na evropském kontinentu.

Höörs má v svém středu jednu z nadějí švédské házené ročníku 1998/1999 Kristin Thorleifsdottir, současnou juniorskou reprezentantu. Pro Sáru Kovářovou a Terezu Eksteinovou to bude ve Švédsku setkání po necelém roce, kdy se střetly při březnové kvalifikaci na Mistrovství Evropy ve Slovinsku hráček do 18 let. V předchozím reprezentačním cyklu hráček ročníku 1996/1997 se potkávaly Anna Johansson, Sofia Hvenfelt, Evelina Källhage a Emma Rask s Dominikou Zachovou a Markétou Jeřábkovou. V současné době má družstvo Mostu ve svém čele pětici reprezentantek, Simona Szarková ale hraje pod slovenskou vlajkou. Ty České se účastnily nedávno skončeného Mistrovství světa v Německu. Petra Maňáková, Dominika Müllnerová, již zmiňované Dominika Zachová a Markéta Jeřábková, která se svými výkony dostala do nejlepší desítky střelkyň celého mistrovství se 43 brankami, i když neměla možnost odehrát všechna utkání, protože česká reprezentace skončila svou pouť turnajem ve čtvrtfinále. Švédský reprezentační trenér Henrik Signell si nepozval do svého družstva, které zakončilo turnaj
na 4. místě, ani jednu hráčku Höörsu, tento stav hovoří ve prospěch Mostu poměrem 4:0. Jak tomu bude ve skutečnosti, se můžete přesvědčit již tuto sobotu 6.1.2018 v 15:00. O případné možnosti sledovat toto utkání z České republiky vás budeme informovat na Facebooku a stránkách klubu, pravděpodobně stream poběží na tomto odkazu: https://livestream.com/h65hoor

Höörs