Proč chceme hrát Ligu mistrů a co všechno to obnáší

Během uplynulých dnů jsme často odpovídali na dotazy, proč se DHK Baník Most vlastně rozhodl přihlásit do Ligy mistrů a uspořádat kvalifikační turnaj. Zároveň také jaké jsou náklady na pořádání podobné akce. Využíváme proto této možnosti a rádi bychom prostřednictvím klubových stránek tyto záležitosti vysvětlili.

Liga mistrů je v první řadě obrovská prestiž pro každý klub. Šance změřit síly s nejlepšími evropskými týmy je ambicí každého klubu a netýká se to pouze házené. Liga mistrů je zároveň jakýmsi symbolickým poděkováním našim partnerům, kteří nás dlouhodobě podporují. A je to také dárek pro naše fanoušky, kteří pravidelně chodí na naše zápasy a burcují nás nás k co nejlepším výkonům.

Zároveň je vstup do Ligy mistrů obrovská organizační zátěž a samozřejmě také náklady, které se ne každému klubu chce investovat, protože šance na návratnost vložených peněz a energie je v podstatě mizivá. Přesto jsme se rozhodli do nejprestižnější soutěže přihlásit, protože si myslíme, že naše účast v ní má smysl. Nejen po sportovní stránce, protože konfrontace s těmi nejlepšími pro nás byla vždycky velmi důležitá, ale také protože jsme patrioti a myslíme si, že Most si takovou událost prostě zaslouží.

Už to, že jsme byli do Ligy mistrů přijati, je pro nás obrovský úspěch. Není žádným tajemstvím, že jsme se o to snažili i v předchozích letech a pokaždé jsme neuspěli hlavně kvůli nevyhovujícím parametrům naší sportovní haly. Letos jsme uspěli mimo jiné proto, že jsme jako soutěžní halu pro zápasy Ligy mistrů přihlásili halu v Chomutově. Nikde jinde v regionu totiž není sportoviště, které by přísné požadavky Evropské házenkářské federace (EHF) splňovalo. Pokud do základní skupiny Ligy mistrů postoupíme, budeme muset všechny další zápasy odehrát v Chomutově. Přesto jsme se nechtěli vzdát možnosti uspořádat alespoň kvalifikační turnaj v domácích podmínkách a podařilo se nám EHF přesvědčit.

I když se nakonec bude hrát kvalifikační turnaj v naší domácí hale, musíme splnit celou řadu podmínek, které po nás EHF v této souvislosti požaduje. K dispozici máme osmdesátistránkový manuál, který obsahuje veškerá pravidla a požadavky, kterými se musíme řídit. A týkají se skutečně všech oblastí, od tak zdánlivých malicherností, jako je grafická podoba plakátů a vstupenek, které podléhají schválení EHF. V podstatě kompletní vzhled haly pro kvalifikační turnaj podléhá těmto pravidlům. Také marketingová a vysílací práva na veškerá utkání jsou v gesci EHF, jimž se rovněž musíme přizpůsobit. Máme prakticky nulové možnosti prezentovat na palubovce naše partnery, jako je tomu u běžných ligových utkání. Hrací plocha se oproti běžným zápasům změní, střídačky budou umístěny na opačné straně palubovky, vypůjčit jsme si museli reklamní LED panely. Změn a úprav je celá řada, včetně zvyšování kapacity míst k sezení pro diváky.

I toto všechno jsou náklady, které jsou s přípravou kvalifikačního turnaje Ligy mistrů spojené. Další výdaje znamená kompletní servis pro všechny tři zahraniční týmy, které se turnaje zúčastní, včetně ubytování, stravy a dopravy. Stejně tak se jako pořadatel musíme postarat o rozhodčí a delegáty, kteří budou utkání řídit. Organizace takového turnaje proto není nijak levná záležitost a my věříme, že náklady nepřesáhnou jeden milion korun.

V tuto chvíli jsou přípravy na zářijový turnaj v plném proudu a každý den probíhá intenzivní komunikace mezi naším klubem a EHF. Je potřeba si zároveň uvědomit, že o celou organizaci se z naší strany starají jen dva lidé, Pavla Chotěborská a Radek Maděra, přičemž ani jeden z nich není placeným činovníkem klubu. Také proto jsme rádi, že nás při pořádání takto významné akce podporují naši tradiční partneři, především Vršanská uhelná, Ústecký kraj a město Most. Především díky nim se bude moci kvalifikační turnaj Ligy mistrů 7. a 8. září v Mostě vůbec konat. Také proto jsme mohli stanovit cenu vstupenky na sto korun na jeden hrací den. Věříme, že i díky tomu si do ochozů mostecké sportovní haly najde cestu co nejvíc fanoušků a společně s námi si tuto mimořádnou událost užijí.

 

dhk_plakat3 (002)