Rudolf Jung: Máme dobře složený, na tři roky stabilizovaný kádr

Jak úspěšná byla pro Černé anděly uplynulá sezona, proč končí jedna éra klubu i jaké jsou plány do budoucna, prozradil v rozhovoru Rudolf Jung, manažer DHK Baník Most.

RJung

Začněme hodnocením uplynulé sezony, jak jste spokojen?

Sezonu hodnotím jako jednu ze dvou nejúspěšnějších v historii klubu. Dosáhli jsme podobných úspěchů jako v roce 2013, a ačkoli jsme tentokrát nevyhráli Challenge Cup je pro mne letošní sezona po sportovní stránce možná i o něco dál, protože jsme měli možnost se konfrontovat s daleko kvalitnějšími týmy. Samozřejmě z marketingového hlediska je zisk Evropského poháru významnější, takže zůstaňme u toho, že je to jedna ze dvou nejpovedenějších sezon.

Mluví se ale zároveň o tom, že letoškem končí jedna éra klubu, proč?

Sice jsem to tak neplánoval, ale je to tak. Tím, že Markéta Jeřábková využila výstupní klauzuli ve smlouvě a odchází do zahraničí a zároveň se mi nepodařilo přesvědčit Simonu Szarkovou, aby zůstala, logicky končí jedna éra, o níž jsem si myslel, že nastane až za rok. A samozřejmě to vyvolalo další řetězec událostí v klubu i v kádru. V tuto chvíli jsem ale velmi spokojen s tím, jak máme složené družstvo a s tímto týmem koukám na další tři roky dopředu. Během nich chceme vybudovat a dostat se dál s ještě kvalitnějším týmem, než jsme měli doposud. Máme ohromnou výhodu v tom, jak nám pracuje mládež, proto je také takový nepoměr odchodů a příchodů, když kádr opustilo pět hráček a přišly dvě. Je to dáno právě kvalitou mládeže, které chceme a musíme dát prostor. Kádr máme na další tři roky stabilizovaný, v příštích dvou sezonách už nám nebude hrozit riziková situace, kdy některým hráčkám končí smlouva a my musíme zvládnout jejich motivaci. To se nám naštěstí letos podařilo, zejména v období bojů o titul českého mistra. Zvládli jsme to a titul vybojovali, a i když to při pohledu na papír nevypadá jako přesvědčivé výsledky, vnímám, že všechny čtyři zápasy jsme měli pod kontrolou.

Zmínil jste příchody a odchody, jak konkrétně se tým proměnil?

Po sezoně do zahraničí odcházejí Markéta Jeřábková a Simona Szarková, kariéru se rozhodly ukončit Kateřina Dvořáková a Tereza Chmelařová. Evě Bezpalcové nebyla prodloužena smlouva, ale v současné době už má zajištěno zahraniční angažmá. Dvěma novými posilami jsou Alica Kostelná z Poruby a Jana Šustková z Veselí nad Moravou.
Pokud bych měl zmínit aktuální složení týmu, vypadá následovně.
Brankařky: Müllnerová, Házlová, Novotná a Opátová. Zkušená Dominika Müllnerová je jasnou jedničkou v brance, ostatní se poperou o místo dvojky. Jsou to brankářky kolem osmnácti let, všechny mají potenciál uspět v nejvyšší soutěži a záleží jen na nich, jak se s touto výzvou vypořádají.
Pivotky: Borovská, Jungová a Tesařová. Dlouhodobě zraněná Michaela Borovská už doléčuje zranění a plynule by se měla v srpnu zapojit do přípravy.
Křídla: Mikulčík, Stříšková, Dvořáková, Švihnosová, Zachová a Eksteinová. V případě Lucie Mikulčík a Veroniky Dvořákové je možné, že se objeví i na postu spojek.
Spojky: K. Kostelná, A. Kostelná, Šustková, Buchnerová, Kovářová, Janoušková, Mikulášková, Ulbertová a Šípová, která se ale aktivně zapojí zřejmě až v lednu, do té doby je ve stavu zraněných. S otazníkem je v nadcházející sezoně i start Petry Maňákové, která se chce více věnovat rodině.

Změní se nějak i realizační tým?

U ženského A družstva zůstává trenér Peter Dávid, zůstává i realizační tým, pouze ho rozšiřujeme o druhého asistenta, kterým bude Ondřej Václavek. Jeho úkolem by mělo být doplnit tým v tom, co mu myslím v minulé sezoně chybělo. Měli jsme sice přípravu na zápasy, hráčky dostávaly taktické pokyny a úkoly, ale neprobíhalo jejich vyhodnocení, aby jak hráčky, tak klub měl zpětnou vazbu. To nyní bude hlavní náplní práce Ondřeje Václavka, který i nadále zůstává jako trenér mladšího dorostu, stejně jako Peter Sabadka bude i nadále působit jako trenér starších dorostenek. Naopak je velmi sympatické, jak funguje provázanost mezi jednotlivými týmy, jak se hráčky mladšího dorostu ukazují na trénincích A týmu, jak se hráčky mezi sebou posouvají a funguje zde v podstatě jedna velká tréninková skupina. Tato filozofie, aby se týmy vzájemně prolínaly, nese velké ovoce u staršího dorostu. Nejen v úspěšnosti tohoto týmu, ale i tím, jak nám postupně výkonnostně rostou nové hráčky.

Takže se nemění ani nic na tom, že bude ženský tým doplňován hráčkami z dorostu?

Nemění a je to patrné i ze složení družstva na příští sezonu. Ačkoli je v něm řada mladých hráček, všechny už si zahrály nejvyšší soutěž a mají dostatek zkušeností. A jsem přesvědčen o tom, že tento trend bude rok od roku sílit. To, co předváděly naše starší dorostenky v letošní sezoně, a doufám, že v tom budou pokračovat i v té nadcházející, není výjimka, ale trend. A vidím mezi nimi další hráčky, které postupně doputují až do A týmu. Tlak na ženské družstvo bude dobrý a konečně tu budeme mít hráčky, které budou přicházet bez tréninkového deficitu, připravené jako atletky na nejvyšší úroveň. Náš největší problém v příští sezoně bude, aby všechny tyto hráčky dostaly herní prostor. MOL liga nám to naštěstí umožňuje svou ne úplnou vyrovnaností. To, že je složena ze slabších a silnějších týmů nám umožňuje protočit celý kádr. Budeme chtít hrát s maximálním nasazením, točit hráčky v rychlých časových úsecích, abychom perfektní fyzičku a připravenost ukazovali v každém zápase a hráčky měly prostor hrát s maximálním nasazením celých 60 minut.

Když je řeč o fyzičce, kdy hráčkám začíná příprava?

Příprava začíná 30. července, do té doby mají hráčky individuální přípravu, každá z nich má stanoven individuální plán podle toho, kam jí chceme fyzicky i silově posunout. Hráčky mají relativně velkou svobodu, ale musí pracovat na svých individuálních tréninkových plánech. Na konci července by měly přijít odpočaté od házené, ale perfektně silově připravené a trenéři už budou moci pracovat jen na herní přípravě.

A jaké jsou cíle na nadcházející sezonu?

Cíle na příští sezonu jsou v podstatě stále stejné. Chceme se co nejlépe prezentovat v Evropě, přihlásili jsme se do Ligy mistrů a doufáme, že tentokrát už to vyjde. Kvalifikační turnaj bychom měli absolvovat druhý týden v září. Pokud bychom vypadli, máme možnost se opět zapojit do Poháru EHF. Prezentace v Evropě je pro nás nadále nejdůležitější a uvidíme na podzim, možná budeme mile překvapení, ale tým si ještě bude sedat. Rádi bychom se ale opět dostali do jarní části. V domácích soutěžích chceme opět vyhrát Český pohár a český mistrovský titul, česko-slovenskou ligu chceme využít k tomu, aby herní prostor dostaly všechny hráčky, zapracovávat mladé hráčky do týmu. I přitom bychom ale chtěli skončit v soutěži do třetího místa.