Starší dorostenky Černých andělů se v juniorské reprezentaci neztratily

Juniorská reprezentace má za sebou velmi kvalitně obsazený turnaj v ruském Rostově. A v národním družstvu se neztratily ani hráčky staršího dorostu mosteckých Černých andělů.

České hráčky se dostaly i do all star výběru turnaje, nejlepší střelkyní byla Eliška Desortová, nejlepším pravým křídlem Barbora Grabcová a nejlepším levým křídlem turnaje byla vyhlášena mostecká Adéla Stříšková.

Spokojený jsem byl ale s výkony všech mosteckých hráček, které se v juniorském výběru objevily. Veronika Dvořáková předvedla velmi dobrou výkonnost v útočné i v obranné fázi, držela střed obrany a byla mozkem naší útočné hry. Ukázala se jako komplexní hráčka pro juniorský výběr. Výborné výkony na turnaji předvedla Sabrina Novotná v brance, měla vysokou úspěšnost a i proti velmi kvalitním střelkyním soupeře. Velmi spokojený jsem byl i s výkony Báry Tesařové na pivotu, i ona se ukázala jako přínos pro juniorskou reprezentaci,“ připomněl trenér národního juniorského týmu Peter Sabadka.

První zápas jsme absolvovali s výběrem Belgie, která na turnaj přijela se staršími hráčkami, které spadaly do kategorie U23. I přesto se nám je podařilo porazit 29:24. Belgická házená má svou kvalitu a tento tým i přes prohry odehrál na turnaji velmi kvalitní a vyrovnané zápasy,“ přiblížil průběh turnaje trenér.

Druhé utkání na turnaji jsme absolvovali s Maykopem, což je účastník ruské ligy, který disponuje velmi dobře somaticky vybavenými hráčkami, navíc se mohl spolehnout na dobrou klubovou souhru. I v tomto případě se jednalo o velmi kvalitní zápas, který byl dlouho otevřený a až v samotném závěru se nám povedlo naší gólovou bilanci rozšířit, soupeře rozstřílet a zvítězit o devět branek 35:26,“ doplnil trenér.

Díky těmto vítězstvím se pak český výběr střetl ve finále turnaje s výběrem Ruska, kterému sice nakonec podlehl 29:24, ale rozhodně se výkon českých juniorských reprezentantek nedá označit za ostudu. „Uhrát takový výsledek na domácí půdě mistrů světa je velký úspěch a ocenila to odborná veřejnost i fanoušci přímo v rostovské sportovní hale. Obrovský úspěch byl především v tom, že zápas dlouho vůbec nebyl rozhodnutý, v první půli jsme měli dokonce navrch a i v závěru jsme dotahovali, takže k vidění byla skvělá házená,“ připomněl Peter Sabadka.

Hráčky navíc měly šanci poznat házenou nejen pouze z palubovky, ale i z trochu jiné stránky. „Ve spolupráci s Tomášem Hlavatým, který je asistentem současného trenéra Rostova Ambrose Martina jsme domluvili besedu s Annou Vjachirevovou, jednou z nejlepších hráček světa a nejlepší pravou spojkou uplynulého mistrovství světa. Společně s dalšími dvěma mladými hráčkami Rostova jsme probírali jejich sportovní život i obecně, jaké to je, působit ve špičkovém profesionálním týmu. Tomáš Hlavatý zase poodhalil zákulisí klubu z pohledu trenéra. Hráčky tak měly šanci nakouknout pod pokličku nejlepší světové házené, na turnaji se rozhodně neztratily a prezentovaly se ve velmi dobrém světle,“ uzavřel trenér