Tereza Eksteinová v Lize mistrů

Tereza Eksteinová přišla do Mostu jako mladá sedmnáctiletá hráčka a během několika sezon stihla v dresu Černých andělů získat všechny důležité tuzemské trofeje a zahrát si i Evropský pohár. Letos si poprvé v kariéře se svými spoluhráčkami zahraje Ligu mistrů. Osobním sponzorem hráčky je Mostecká bytová.

kdy a jak jste začínala s házenou?

momag35

Začínala jsem v DHC Plzeň kolem roku 2010 v nějakých deseti, jedenácti letech, což je relativně pozdě. Na základní škole jsem měla spolužačku, která házenou hrála, její tatínek trénoval, navíc byli z vedlejší vesnice, takže mě  vozili i na tréninky.  Do Mostu jsem přišla v sedmnácti letech, v sezoně 2016/2017. Přišla jsem jako hráčka do A týmu žen, ale ještě dvě sezony jsem souběžně nastupovala i za starší dorost. Teď už hraji pouze za ženy.

Co vaše profesní kariéra?

Letos prvním rokem studuji Univerzitu J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Fakultu zdravotnických studií, obor fyzioterapie. Já jsem jako jedna z mála hráček v týmu nechodila na sportovní gymnázium, ale na mosteckou střední zdravotnickou školu a následně jsem pokračovala i na vyšší odborné škole tohoto zaměření.

A máte představu, jak se vám podaří skloubit náročné studium s neméně náročným házenkářským programem?

Doufám, že mi schválí individuální studijní plán, ale v mém případě je to složitější, protože nejsem v reprezentaci. Snad se to podaří nějak vyřešit, protože v tuhle chvíli vůbec nemám představu, jak bych stíhala obojí. Třeba bude možné se nějak dohodnout s pedagogy, ale zatím moc nemám představu.

Jak moc velký úspěch je podle vás postup do Ligy mistrů?

kas14

Skoro v každém sportu je postup do Ligy mistrů obrovský úspěch. Je to stejné u nás, jako třeba u fotbalistů. V jejich případě se o tom ale daleko víc mluví a píše, u nás je to podle mne ještě o něco větší úspěch, protože v ženské házené je to historicky první postup do Ligy mistrů.

Většina vašich spoluhráček tvrdí, že Černí andělé mají skupinu snů, ze které je šance postoupit dál. Těšíte se na nejlepší evropské týmy, nebo máte spíše respekt vůči velkým jménům?

Já si také myslím, že máme skvělou skupinu. Slovinský Krim si pamatuji, že jsem sledovala během zápasů Ligy mistrů, o našich švédských soupeřkách toho moc nevím, ale na Györ se prostě člověk kouká rád. Je to nejlepší tým na světě a je radost jeho zápasy jenom sledovat a my teď budeme mít šanci si proti němu zahrát. V mém případě převládá euforie, protože taková příležitost přichází jednou za život. Respekt samozřejmě možná trochu taky, ale my se nikoho bát nemůžeme, naopak se strašně moc těšíme. Šanci na postup totiž určitě máme.