Tréninkové centrum mládeže v Mostě může pomoci celé české házené, říká Pavla Chotěborská

Už v úterý půjdou zástupci DHK Baník Most obhajovat svůj projekt, s nímž se přihlásili do výběrového řízení na zřízení tréninkového centra mládeže, které vypsal Český svaz házené.
O důvodech, proč se chce mostecký klub o vznik tréninkového centra mládeže ucházet, stejně jako o novinkách, které za poslední měsíc do svého projektu doplnil, jsme mluvili s předsedkyní DHK Baník Most Pavlou Chotěborskou.


Proč by právě Most měl být místem, kde vznikne tréninkové centrum mládeže?

Jde nám v první řadě o kvalitu házené jako celku. Jsme si moc dobře vědomi důležitosti reprezentace a reprezentačních výběrů jak na ženské, juniorské i dorostenecké úrovni. Proto chceme Českému svazu házené nabídnout podmínky a zázemí, které pro tento sport u nás máme. Jsme přesvědčeni o tom, že podmínky, které svaz pro vznik tréninkového centra mládeže nastavil, splňujeme už nyní. Mladé hráčky u nás mají nejlepší možné zázemí, které splňuje ta nejpřísnější kritéria. Vznik tréninkového centra mládeže v Mostě se může stát unikátním projektem, který v důsledku pomůže celé české házené.

Hodně se v posledních dnech mluvilo o obsazení trenérských postů, jak jste vyřešili tuto záležitost?

Na konceptu tréninkového centra mládeže spolupracujeme se dvěma významnými trenérskými jmény, Ondřejem Václavkem a Peterem Sabadkou. Oba mají nejvyšší trenérskou licenci, Ondřej Václavek je znám ze svého působení u ženských interligových házenkářských týmů, ale také jako trenér juniorských reprezentantek. Právě v jeho případě byla naše volba logická, protože Český svaz házené ho vybral a svěřil mu roli reprezentačního trenéra juniorek do 19 let. Máme radost, že naší nabídku na spolupráci při přípravách tréninkového centra mládeže přijal, protože i ze své pozice reprezentačního trenéra má přehled o přípravě hráček v ostatních klubech a dokáže ocenit potenciál jednotlivých klubů. Stejně tak Peter Sabadka má za sebou obrovské množství zkušeností, jak z trénovaní v ženských interligových klubech, tak z působení v čele slovenského reprezentačního týmu kadetek, juniorek i žen. Také v jeho případě nás velmi těší, že nabídku na spolupráci při přípravě projektu tréninkového centra mládeže přijal.

Jak by mělo vypadat jejich začlenění do klubu?

Naší obrovskou výhodou je provázanost mládežnických týmů s A družstvem žen. Poté, co se nám podařilo uzavřít smlouvu s hlavním trenérem ženského týmu Peterem Dávidem na další dva roky, počítáme i s tím, že by oba trenéři s hlavním koučem žen úzce spolupracovali. Může tak vzniknout unikátní trenérská skupina, která v českých podmínkách nemá obdoby. Ani jeden z nově příchozích trenérů by na svou kategorii hráček nebyl sám, klub by jim samozřejmě přidělil asistenty, kteří by jim byli v jejich práci nápomocni. Jde o zkušené hráčky s interligovou průpravou. Pro oblast mladšího dorostu by se jednalo o Markétu Rainovou a jednu z nejznámějších tváří mostecké házené posledních let Hanku Martínkovou. Pro starší dorost počítáme na post asistentů s Radkem Maděrou, současným manažerem mládeže v klubu a Lucií Mikulčík, kapitánkou interligového družstva Černých andělů.

V čem je tedy podle vás největší výhoda Mostu oproti ostatním uchazečům o vznik tréninkového centra mládeže?

Zejména v tom, co už v současné době s mládeží děláme. Způsob, jakým v Mostě s mládeží pracujeme, přináší výsledky a už nyní jsme inspirací i pro další kluby po celé republice. Jsme připravení mladým hráčkám zajistit nejlepší možné zázemí, včetně nejkvalitnějších trenérů. A profitovat z toho nakonec bude celá česká házená.

Pavla Chotěborská s oceněním pro DHK Baník Most v anketě pro nejúspěšnější sportovce Mostecka

Pavla Chotěborská s oceněním pro DHK Baník Most v anketě pro nejúspěšnější sportovce Mostecka