Trénovat starší dorostenky Mostu je pro mne výzva, říká Martin Spuchlák

Už o víkendu startují dorostenecké soutěže házenkářek, týmy mladších a starších dorostenek na palubovce mostecké sportovní haly přivítají stejně staré soupeřky z Kobylis. Na lavičce starších dorostenek si odbyde premiéru jejich nový trenér Matrin Spuchlák, který ještě v loňské sezoně trénoval MOL ligový tým žen Zlína.

Bylo to pro vás těžké rozhodování před příchodem do Mostu?

Most mě oslovil s nabídkou trénovat starší dorost, a ani to moc velké rozhodování nebylo. Ve Zlíně jsem trénoval ženy, měl jsem opci ještě na rok, ale chtěl jsem zkusit zase něco nového. Je to pro mne výzva, hlavně z pohledu fungování Mostu v rámci česko-slovenské házené.

Zkuste trochu přiblížit svou házenkářskou kariéru.

Ve zkratce se dá říct, že jsem prošel nejvyššími klubovými soutěžemi včetně slovenské reprezentace, mám za sebou i zahraniční angažmá a zahrál jsem si Evropské poháry i Ligu mistrů.

Začínal jsem v Malackách na úrovni dorostenecké první ligy, pak jsem se dostal na vojnu do ŠKP Bratislava, kde vlastně začala má házenkářská kariéra. Během let jsem hrával například v Prešově, Zubří, Hranicích na Moravě, krátce jsem působil ve Španělsku a hrál jsem i nižší soutěž v Rakousku.

Máte za sebou i zkušenost s trénováním nižších věkových kategorií?

Trénoval jsem už mladší žačky, starší žáky, mladší dorost, takže i s nižšími věkovými kategoriemi už mám trenérskou zkušenost.

Jak probíhala letní příprava starších dorostenek?

Po zkušenostech klubu z předešlých let měla děvčata více volna. Příprava nám začala 29. července, ale první týden byl takový náběhový. Nebyli jsme kompletní, hodně hráček bylo v reprezentaci, takže jsme dost improvizovali. Začátek přípravy byl zaměřen kondičně, až postupně, jak se vracely reprezentantky, se začalo s házenkářskou přípravou. 18. srpna jsme odjížděli na soustředění, ještě před odjezdem jsme ale absolvovali zápas proti ženám v Marienbergu. Pak jsme trávili společně s mladšími dorostenkami celý týden na soustředění v Kynžvartu, po něm jsme se přesouvali na turnaj do Německa, až pak jsme se vraceli domů.

Absolvovali jste během léta i nějaké přípravné zápasy?

Poměrně dost konfrontací jsme měli s kluby z ženské kategorie. Šlo například o zmiňované utkání s Marienbergem, následně jsme po soustředění absolvovali turnaj v Německu, kterého se rovněž účastnily ženské týmy, a ten se nám dokonce podařilo vyhrát. Pak jsme ještě odehráli přípravné utkání proti týmu kategorie A Jugend německého Thüringeru, což odpovídá našemu staršímu dorostu. Od září už znovu jedeme ve standardním tréninkovém rytmu.

Družstvo starších dorostenek prošlo velkou obměnou, přišly nějaké nové hráčky, nebo se kádr doplnil pouze z mladších dorostenek?

Obměnila se zhruba polovina týmu. Některé hráčky přešly do A týmu žen, čtyři skončily kariéru, jedna je zraněná, změn bylo poměrně hodně. V letošní sezoně už nebude tolik hráček, které nastupovaly za starší dorost i ženský tým. Výjimkou je jedna z nových posil staršího dorostu Marie Poláková, která už letos odehrála první utkání za ženy, ale primárně by měla hrát za starší dorost. Do Mostu přišla zhruba v polovině minulé sezony, ale ještě hostovala ve svém mateřském klubu v Havlíčkově Brodě. Nyní s ní počítáme jako se stabilní hráčkou staršího dorostu. Do kádru se přesunulo také pár hráček, které jsou věkově ještě mladší dorostenky, ale už jsou zařazeny do tréninkové skupiny staršího dorostu. Obecně máme v letošní sezoně velmi mladý tým, který tvoří zhruba pětice hráček ročníku 2001, část prvním rokem věkově spadá do kategorie starších dorostenek, zbytek byl doplněn o děvčata, která se věkově vejdou ještě do kategorie mladších dorostenek.

Může být pro trenéra výhoda, že skládá úplně nový tým?

Jestli je to výhoda, se ukáže až za nějaký čas. Systém trénování v klubu se hodně proměnil, funguje větší propojení mezi dorosteneckými týmy a družstvem žen. Je naší snahou, abychom se herním projevem přiblížili družstvu žen, něco jsme přebrali z jejich herního systému, všechno je vzájemně velmi provázané. Jaké výhody to nakonec přinese, ukáže až průběh sezony a dlouhodobější koncepční práce.

Jaké jsou cíle pro letošní sezonu?

Co mohu říct, tak v Mostě není primárním cílem vyhrávat tituly, snahou je obstát v konfrontaci s tréninkovými centry mládeže, abychom vůči nim nezaostávali, spíše naopak. Je pravda, že v kategorii staršího dorostu jsou nároky a požadavky přece jen o něco vyšší, než u mladších dorostenek, protože hráčky jsou v klubu déle, jsou více adaptované. Primárně nám jde ale o to, abychom předváděli kvalitní házenou a vychovávali šikovné mladé hráčky.

Utkání mladších dorostenek začíná v neděli 15. září ve 14:00 hodin, starší dorostenky nastoupí proti Kobylisům na palubovce mostecké sportovní haly od 16:00 hodin.