Turnajem v Jindřichově Hradci by měl vygradovat náš konec roku, říká trenér starších dorostenek Peter Sabadka

Vánoční svátky sice znamenají přestávku ve všech ženských házenkářských soutěžích, ne všechny týmy si jí ale užijí dlouho. Týmy žen i starších dorostenek totiž 29. prosince vyrážejí do Jindřichova Hradce, kde ženy čeká turnaj Final4 Českého poháru, jehož součástí je i vánoční turnaj starších dorostenek. A právě trenéra staršího dorostu Petera Sabadky jsme se zeptali, jak vidí dosavadní průběh sezony, co jeho tým v dohledné době čeká, ale také jak je v Mostě, kde působí od počátku letošní sezony, spokojen.

Začněme tím, jak jste spokojený s výkony starších dorostenek?

Myslím, že můžeme projevit spokojenost s tím, jak si plníme dané cíle. Pro nás je důležité, že pracujeme v systému, který navazuje na systém práce A týmu. Máme co zlepšovat po kvalitativní stránce a v herních činnostech, ale evidujeme zlepšení v oblasti kondiční přípravy. Děvčata jsou schopná přenést silové a rychlostní věci do hry, zlepšila se v práci nohou, v silovém zatížení i v celkovém projevu těla. Zlepšovat individuální činnosti se dají i nadále, ale je ale vidět posun kupředu.

kob11

A co výkony na palubovce?

Co se týče jednotlivých zápasů, můžeme být spokojení s tím, jak jsme v utkáních výrazně dominovali nad některými soupeři. Škoda, že jsme kvůli nedohodě s vedením tamního klubu nemohli v Plzni odehrát utkání v plné sestavě, i tak se ale jednalo o zajímavou konfrontaci, kde jsme i v oslabené sestavě odehráli velmi vyrovnaný zápas. Rozhodovaly v něm nakonec detaily a soupeř jich dokázal využít. Jinak ale v průběhu sezony odvádíme velmi dobré výkony. Těší nás dominantní způsob, jakým jsme ovládli utkání se Slavií, kde jsme vyhrávali vysokým rozdílem už do poločasu.

Vrcholem zatížení týmu bylo interligové utkání v Michalovcích, kde dorostenky doplněné o Terezu Chmelařovou a brankářku Evu Bezpalcovou odehrály celé utkání. Tam měla děvčata možnost se konfrontovat s velmi silným týmem a ukázala svou kvalitu.

Další náročný program vás přitom čeká ještě do konce roku, chystáte se na turnaj do Jindřichova Hradce. Kolik volna si vlastně hráčky užijí?

Po vánočních svátcích se scházíme 28. prosince a následně odjíždíme na turnaj do Jindřichova Hradce na turnaj. Účast jsme si vybojovali už v podzimní části, podařilo se nám vyřadit jednoho z favoritů Slavii a do Jindřichova Hradce tedy jedeme z naší části soutěže společně s Plzní. Jsme rádi, že se můžeme konfrontovat s týmy z východní části soutěže. Tento turnaj by nám měl vygradovat konec roku. Čeká nás tedy trénink 28. prosince a ve dvou následujících dnech pak turnaj.

Co se týče volna, děvčata už od nás dostala informace, jak přistupovat přes svátky k tréninku, aby nepoklesla jejich kondiční výkonnost, samozřejmě i s ohledem na životosprávu. Určitě si mohou dopřát i to, co obvykle během roku nemohou, je ale potřeba myslet i na výdej energie, takže jsme se domlouvali například na pohybových aktivitách a tréninkových cvičeních, které dokážou zvládnout i doma.

Dorostenky pravidelně nastupují i za ženské družstvo Černých andělů, jak to budete řešit na turnaji v Jindřichově Hradci, kam míří oba týmy? Nebude to pro ně příliš velká zátěž?

Je pravda, že to pro dorostenky bude náročné, ale je to turnaj, takže se s touto zátěží děvčata budou muset vypořádat. Myslím, že máme dostatečně natrénováno a naší důkladnou a náročnou přípravu bychom měli být schopni přenést i do zápasů.
Nároky na jednotlivé hráčky jsou u nás velké, ale je to proto, že skutečně připravujeme hráčky pro působení v A družstvu a v současné době jsme možná jediný tým, který dokáže hned zakomponovat dorostenky do interligového družstva. Ať už mladé hráčky, které postoupí do staršího dorostu, tak hráčky, které do Mostu přišly z jiných týmů, na sobě musí tvrdě pracovat, aby mohly být plnohodnotnými hráčkami a mohly přechod do A týmu bez problémů absolvovat.

trenér

I v Jindřichově Hradci přitom bude možné, aby hráčky z dorosteneckého týmu naskočily do utkání Final4 Českého poháru žen. Možnost jak to řešit tu je a oba týmy půjdou za svými cíli. V případě A týmu je to myslím jasné, ale i my se staršími dorostenkami chceme bojovat o nejvyšší mety. Jako druhý tým ze západní části ligy začínáme v turnaji proti vítězi východní části ligy. Tím je Poruba, takže vlastně oba mostecké týmy se ve svém prvním utkání v Jindřichově Hradci nastoupí proti stejnému soupeři.

V Mostě působíte první sezonu, jak jste tu spokojený?

Musím říct, že tu spokojený jsem. Přestěhoval jsem se sem s rodinou, narodilo se nám miminko, takže máme i trochu jiné starosti, ale co se týče sportovní stránky, jsem tu naprosto spokojený. A na nedostatek práce si rozhodně nemůžu stěžovat.