Úspěšnou sezonu uzavřely už i starší dorostenky

Starším dorostenkám DHK Baník Most už v polovině června také skončila sezona. Jaká byla a co hráčky čeká ve druhé polovině prázdnin, kdy začnou s tréninkem, prozradil trenér Radek Maděra.

Jak se dorostenky letos rozloučily se sezonou?

Rozloučením pro nás byl Československý pohár, kam postupují vždy dva nejlepší týmy z Čech a ze Slovenska.Za českou stranu nastoupil kromě nás ještě tým HK Hodonín slovenské barvy hájila družstva SVK UDHK Nitra a Iuventa Michalovce. Bohužel jsme na turnaj neodjížděli v nejsilnější sestavě, zranila se nám Veronika Mikulášková a nemohli jsme počítat ani s Lucií Macháčkovou. Kromě toho se turnaj konal v termínu, kdy své finále v Mostě hrál ženský tým Černých andělů, kam jsem se musel se dvěma hráčkami staršího dorostu vracet. První dvě utkání se nám podařilo vyhrát, v tom posledním už jsme ale byli silně oslabeni o čtyři hráčky ze základního kádru, ale myslím, že jsme se s ním vypořádali velmi dobře a nakonec se silnými Michalovcemi prohráli o pouhé dva góly a skončili druzí.
Tím pro nás herní část sezony skončila, ale ještě v červnu pokračovaly tréninky. Kvůli reprezentačním povinnostem žen i juniorek jsme opět vytvořili jednu tréninkovou skupinu složenou z týmů mladších a starších dorostenek i žen. Teď už tréninky končí, ženy mají své individuální tréninkové plány, ale i starší dorostenky, které mají návaznost na ženský tým, dostaly individuální tréninkové plány. Znovu se opět sejdeme v červenci, kdy bude pokračovat fyzická příprava.

Jak dlouho tedy budou mít hráčky prázdniny?

Starším dorostenkám začnou tréninkové jednotky čtyřiadvacátého července, rozdíl je v tom, jak dalece jsou hráčky propojeny s A týmem žen. V červenci je ještě povolená případná absence, i s ohledem na dovolené, od začátku srpna už musí být jak mladší, tak starší dorostenky kompletní a připraveny naplno trénovat. Starší dorostenky nemají v letošním roce naplánováno žádné soustředění mimo Most, není to ani potřeba, protože podmínky tu máme ideální. Standardně využíváme jak posilovnu, tréninkové hřiště, atletický ovál, ale chodíme i na Matyldu, která je ideální i pro doplnění tréninků o brusle nebo kolo. V Mostě zůstáváme i proto, že ženský tým má rovněž přípravu i všechny přípravné turnaje naplánované zde.

Plánujete také nějaké přípravné turnaje?

Plánujeme, jeden pro starší a jeden pro mladší dorostenky, momentálně hledáme konkrétní termíny. Je ale pravděpodobné, že se uskuteční v návaznosti na přípravné turnaje ženského týmu. Počítáme, že by se jich měla zúčastnit vždy čtyři družstva, aby se každý den mohl odehrát jeden plnohodnotný zápas. Předběžně jsme domluveni s kluby české i slovenské špičky.

Jak se změní kádr starších dorostenek?

Kádr zůstává téměř nezměněn, do týmu žen definitivně odchází Linda Jungová, také spojka Barbora Buchnerová, která v rámci rekonvalescence po zranění občas nastupovala ve starším dorostu, bude už nastálo v A týmu žen. Jinak se složení družstva nemění, hráčky zůstávají spolu, ačkoli ještě je možné, že se během léta objeví i nějaká posila z jiného klubu.

Čekáte ještě nějaké další změny od začátku sezony?

Tím, že se nám podařilo získat takzvané malé tréninkové centrum mládeže, jsme se mohli s Českým svazem házené dohodnout i zřízení jedné trenérské pozice. K dorostenkám by tak od nové sezony měl nastoupit Peter Sabadka, který patří mezi velmi zkušené trenéry nejen ženské házené. O konkrétních podmínkách jeho působení v Mostě se ještě bude jednat, až jednání skončí, počítáme s tím, že ho představíme kádru starších dorostenek i rodičům na pravidelném setkání na konci sezony. Stejně tak se ještě řeší pozice asistentů Petera Sabadky, předběžně to vypadá, že bychom u staršího dorostu zůstali nadále já s Lucií Mikulčík.
Velmi důležitou a vítanou novinkou od nové sezony je také pozice fyzioterapeutky vyčleněné pro potřeby dorosteneckého týmu. Počítáme s tím, že budeme klást ještě větší důraz na regeneraci a rehabilitaci. Tím bychom tuto hráčskou kategorii rádi posunuli opět na vyšší úroveň i po stránce, na kterou se při přípravě často zapomíná.

A jaké jsou ambice mistrovského týmu?

Naší hlavní ambicí je mít co nejméně zranění. V uplynulé sezoně jsme měli zranění víc, ale dokázali jsme se s tím vypořádat. Co si ale přát víc, než aby děvčata byla zdravá. Nedáváme si úplně konkrétní cíle, ale samozřejmě i s ohledem na složení kádru a úspěch z minulé sezony, bychom se určitě chtěli poprat o nejvyšší příčky v republice. Obhájit titul bychom samozřejmě chtěli také, ale k tomu vede dlouhá cesta, na které nás čeká řada překážek. Pokud jich ale nebude příliš, myslím, že jsme schopni titul obhájit.