V evropských soutěžích nás letos čeká minimálně 12 zápasů, říká Radek Maděra

V uplynulém týdnu se ve Vídni uskutečnil workshop, kterého se účastnily všechny týmy letošního ročníku Ligy mistrů. Nechyběli mezi nimi ani zástupci Černých andělů, kterým se podařilo zvítězit v kvalifikačním turnaji a zajistit si tak místo v základní fázi Ligy mistrů. Co všechno se na workshopu probíralo, prozradil Radek Maděra, který byl jedním z reprezentantů DHK Baník Most přímo na místě.

Proč se podobné setkání konalo?

Jedná se o workshop, který se koná standardně před začátkem Ligy mistrů. Pro zástupce klubů je to vlastně povinnost, protože se tu seznamují s novinkami pro letošní ročník soutěže, Jde ale také o pracovní setkání mezi týmy, které jsou nalosovány do stejné skupiny, aby mohly napřímo projednat konkrétní záležitosti týkající se jejich vzájemných zápasů. My vlastně až do poslední chvíle nevěděli, jestli na workshop pojedeme, protože se konal dva dny po skončení kvalifikačního turnaje, ve kterém jsme uspěli.

Co všechno se na workshopu probíralo?

Od počátku byly prezentace, kdy nás zástupci EHF seznamovali především s novinkami z různých oblastí, ať to byl marketing, televizní práva, soutěžní záležitosti, tak příslušní lidé, kteří mají tyto věci na starosti. Od letošní sezony je hlavním partnerem a sponzorem Ligy mistrů společnost DELO, proto také soutěž nese její jménu i v názvu. S tím zároveň souvisí i poměrně striktní podmínky pro prezentaci partnerů jednotlivých klubů. EHF si přísná pravidla sice uvědomuje, ale zároveň její zástupci připomínali, že se podařilo získat partnera, který chce soutěž posunout na vyšší úroveň. My jsme si tato pravidla a omezení zažili na vlastní kůži během kvalifikačního turnaje v Mostě, když jsme v naší sportovní hale museli odstraňovat reklamní panely některých našich partnerů a všimli si toho i diváci. Bylo to z důvodu, že tato pravidla se vztahují i na kvalifikaci Ligy mistrů. Na druhou stranu už jsme se s některými záležitostmi stihli díky pořadatelství kvalifikačního turnaje seznámit, pro většinu zúčastněných se ale jednalo o úplné novinky.

Jaké záležitosti řeší zástupci klubů mezi sebou?

Tam už jde o čistě praktické záležitosti, například jak se týmy budou dopravovat na zápasy nebo jak bude zajištěno ubytování. Ještě donedávna platilo, že domácí tým platil a zajišťoval ubytování hostujícímu týmu. Toto pravidlo se však změnilo a v současnosti si každý tým ubytování zajišťuje sám, nicméně ve valné většině se kluby dohodnou a postupují stejně, jako v minulosti a recipročně zajistí ubytování hostujícímu týmu. Má to své opodstatnění, protože každý klub má v regionu své partnery, kontakty a je pro něj snazší zajistit pro hostující tým ubytování v místě, vše si samozřejmě kluby vzájemně odsouhlasí. Řeší se ale i další věci, například jakou formou budou probíhat zápasy, v jakém konkrétním čase, jak se budou týmy na zápasy dopravovat, zda letecky nebo autobusem.

Když jste zmínil dopravu, jak budou Černí andělé cestovat?

V našem případě je výhoda, že máme za soupeře maďarský Györ, protože my k nim, stejně jako oni k nám dojedou autobusem. Pro nás je to podobná vzdálenost, jako když cestujeme na zápasy MOL ligy na západ Slovenska. Podobně pojedeme autobusem na první venkovní utkání do Lublaně k utkání s tamním Krim Mercator, protože to je zhruba stejně daleko, jako když jedeme na zápas do Michalovců. Jediný zápas, na který budeme cestovat letecky, tedy bude do švédského Sävehofu. Standardně se na zápasy cestuje o den dříve, aby tým mohl už na místě absolvovat jednu standardní tréninkovou jednotku a mohl se alespoň trochu seznámit s prostředím.

Jaké vlastně bylo setkání se zástupci ostatních týmů, se kterými se Černí andělé utkají v zápasech Ligy mistrů?

Obecně nám většina účastníků soutěže blahopřála k postupu. Vlastně úplně prvním gratulantem byl Györ, který nám oficiálně přál formou SMS bezprostředně po postupu z kvalifikačního turnaje a jeho zástupci své blahopřání opakovali i nyní ve Vídni. Bylo velmi sympatické, že na to, o jaký velkoklub se jedná, byl jejich vztah k nám velmi vřelý. Zmiňovali, že u nich hraje česká reprezentantka Jana Knedlíková, navíc jim udělalo cekem radost, že naše kluby od sebe nejsou příliš daleko, navíc k českému prostředí mají velmi blízký vztah a těší se k nám.

Se slovinským Krimem Mercator jste prý řešili i záležitosti kolem Sáry Kovářové?

Upřímně řečeno máme celkem radost, že kromě záležitostí kolem našeho vzájemného utkání v Lize mistrů přišla řeč i na toto téma. Z jejich strany bylo cítit, že je současná situace mrzí. V přátelském duchu jsme si vyjasnili situaci, vyříkali si, jak k celé situaci došlo, a doufáme, že se vše povede vyřešit k vzájemné spokojenosti, protože ze současného stavu nemá prospěch žádná ze stran.

Pojďme ale ke konkrétním zápasům a termínům. Už známe přesné termíny a časy našich utkání?

První zápas Ligy mistrů odehrajeme v Lublani proti RK Krim Mercator 6. října. První domácí utkání Ligy mistrů absolvujeme na chomutovském zimním stadionu proti Györu 13. října od 19:00 hodin. Další domácí utkání Ligy mistrů nás čeká na stejném místě hned o týden později proti švédskému Sävehofu opět ve stejném čase. Domácí zápasy Ligy mistrů v chomutovské aréně zakončíme 10. listopadu znovu od 19:00 hodin proti Krimu Mercator. Všechny domácí zápasy Ligy mistrů odehrajeme vždy v neděli od 19:00 hodin. Hraje se prakticky každý víkend od října do poloviny listopadu.

Vysvětlete ještě jednou, proč nelze hrát domácí zápasy Ligy mistrů v Mostě?

Tím hlavním důvodem je naše hala. Obecně byli zástupci EHF spokojeni s naší halou a organizací kvalifikačního turnaje. Pro skupinovou fázi Ligy mistrů už je tato hala nepřípustná, protože nesplňuje dva základní parametry, tedy hlediště minimálně na dvou stranách hrací plochy a kapacitu minimálně 2000 lidí.
Musíme se proto na zápasy Ligy mistrů přestěhovat do Chomutova. Bude to organizačně náročnější, navíc prvním naším domácím soupeřem je právě velkoklub z Györu. Oficiální kapacita chomutovského zimního stadionu je 5100 diváků, předběžně ale počítáme s tím, že využijeme pouze dvě hlavní tribuny, pouze v případě, že by byl ze strany fanoušků enormní zájem, bychom využili celou kapacitu hlediště. Víme, že přesun do Chomutova je komplikovaný i s ohledem na diváky, v současnosti děláme maximum proto, aby se naši fanoušci co nejsnáze dostali do Chomutova.

Jaký myslíte, že bude ze strany fanoušků zájem o zápasy Ligy mistrů?

Už jsme zaregistrovali zvýšený zájem o vstupenky nejen z našeho regionu, ale například ze Slovenska, odkud by se chtěli přijet podívat jak na náš domácí zápas, tak do Györu. V Maďarsku jsou utkání Györu velkou událostí, standardně je zdejší více než pětitisícová hala vyprodaná a je obtížné se sem dostat. Velký zájem o naše první domácí střetnutí máme z Německa, kde patří házená k nejpopulárnějším sportům a Györ tam má velký zvuk. Také proto, že Thüringer, náš pravidelný soupeř v přípravě, byl častým účastníkem ligy mistrů a lidé se na nejlepší týmy chodí rádi koukat.

Na druhou stranu každý z hostujících týmů má nárok na 10 procent vstupenek z kapacity hlediště, což by pro nás znamenalo například možnost získat až 500 vstupenek na zápas v Maďarsku a věříme, že naši fanoušci o ně budou mít zájem. My v tuto chvíli víme, že kolem tří stovek maďarských fanoušků bude chtít přijet na utkání do Čech, z Lublaně se k nám chystá výprava zhruba 50 fanoušků. Ze Švédska, které je nejvzdálenější zemí naší skupiny Ligy mistrů, se očekává jen minimum diváků.

Když jsme to už trochu nakousli, pojďte přiblížit soupeře v Lize mistrů

Györ patří k nejlepším klubům současné světové házené a přirovnání například k fotbalové Barceloně není od věci. Jedná se o velkoklub nejen co do kvality házené, ale i celkového fungování. Jen pro představu celý tým s realizačním týmem je třicetičlenný, všechno zde probíhá na maximálně profesionální úrovni. Také proto je snem mnoha hráček si v takovém klubu zahrát a aktuálně za Györ nastupuje česká reprezentantka Jana Knedlíková.

Krim Mercator je velmi kvalitní tým se silnou tradicí, který se standardně objevuje v Lize mistrů, ze skupinové fáze obvykle postupuje a v minulosti nejprestižnější soutěž také vyhrál. Také v tomto týmu působí hráčky se zkušenostmi s mezinárodní házenou, reprezentantky i cizinky, aktuálně například Slovenka Marianna Rebičová.

Sävehof je pro nás asi nejméně známý klub, ale obecně platí, že severská házená je velmi moderní, a rychlá. Sävehof jakožto klub má jak mužskou tak ženskou složku a širokou členskou základnu, v obou složkách zhruba 1700 lidí, takže má z čeho vybírat. Hraje zde minimum zahraničních hráček, tým je složen z převážné většiny ze švédských házenkářek. Podle informací z jejich klubu, po konci sezony odešlo dost zkušených hráček a tým má být nyní založen na mladých hráčkách.

A jaké jsou naše postupové ambice?

Ze skupiny postupují první tři týmy a my cítíme šanci, že bychom se s Krimem a Sävehofem mohli poprat o druhé nebo třetí postupové místo. V kvalifikačním turnaji se nám podařilo postoupit přes mistrovské týmy ze Španělska a Turecka, a to jsou velmi kvalitní soupeři. Kastamonu před dvěma lety hrálo semifinále Poháru EHF, Rocasa je dvojnásobný vítěz Challenge Cupu. To nás nabudilo a do dalších zápasů rozhodně nepůjdeme s tím, že si to chceme jen užít a zahrát si, ale chceme se poprat o co nejlepší umístění a případně o postup do další fáze bojů v Lize mistrů.

Zápasy ve skupině ale nic nekončí?

V naší skupině Ligy mistrů odehrajeme šest zápasů. Kdybychom skončili na čtvrtém nepostupovém místě skupiny, budeme automaticky zařazeni do skupinové fáze Poháru EHF. Každá skupina je čtyřčlenná a hraje se systémem každý s každým. To jsme si už vyzkoušeli před dvěma lety, kdy se nám do skupinové fáze Poháru EHF podařilo probojovat.

Pokud bychom v Lize mistrů postoupili dál, vzniknou dvě šestičlenné skupiny. Se svými soupeři z původní skupiny už se neutkáme, body z předešlých zápasů se přenášejí dál, takže by nás čekalo dalších šest zápasů.

Jisté tedy je, že letos odehrajeme v evropských soutěžích minimálně 12 zápasů, což pro nás znamená sice velkou fyzickou i časovou zátěž, ale také obrovskou zkušenost.