Veronika Mikulášková a Petra Růčková – talent i zkušenost na střední spojce

Společné mají to, že hrají na postu střední spojky, jinak jsou ale každá jiná. Zatímco Petra Růčková patří mezi zkušené hráčky a opory Černých andělů, Veronika Mikulášková patří k mladým nadějím, které sbírají v intervize mezi dospělými první zkušenosti.

Začnu velmi laickou otázkou, jakou roli má v týmu spojka?

PR: Spojka je hráčka, která je úderná, umí střílet z dálky a ostatní pro ni také trochu připravují šance. My jsme ale navíc obě střední spojky, které jsou trochu specifické. Ty by měly hrát pro ostatní, rozehrávat hru….

VM: A také umět uvolňovat pivoty a ostatní hráče.

img_4223

Veroniko, vy za sebou máte první interligové starty, jaký je to rozdíl oproti dorostenecké soutěži?

VM:Mám za sebou teprve dva starty, ale oproti dorosteneckým zápasům je to hodně velký rozdíl. V rychlosti, dynamice, musí se u toho víc přemýšlet, zkušenější hráčky jsou zvyklé číst hru, což v dorostu není příliš k vidění.

To vy, Petro, jste naopak v Mostě už nějaký čas. Sledujete, jak se tým za tu dobu změnil?

PR: Já jsem tu už pátým rokem, a pokud se zadaří, budeme mít i pátý titul. A já věřím, že se to podaří. Přece jen se tým mění, každý rok se mění hráčky, jedny odcházejí za nabídkami jinam, nové se zapracovávají do týmu, mění se i trenéři. Každý rok je to nová výzva. Přijde mi, že náš herní styl zůstává stejný, jen se do něj zapracovávají nově příchozí. My jsme teď omladili tým, tak se do něj snažíme zapracovat mladé holky.

Jak fungují společné tréninky, kde jsou zkušené hráčky společně s úplnými nováčky?

VM: Pro nás je to celkově velký přínos. Už jen sledovat áčko při tréninku je pro nás důležité. Hlavně se nám ale úplně všichni snaží hodně pomáhat.

PR: Lucka Mikulčík holky trénuje a dokáže jim poradit z pozice trenérky, i na hřišti když s námi trénují, je pak vlastně v roli spoluhráčky i trenérky. Jinak spolu ale fungujeme úplně bez problémů. Holky jsou mladé, talentované, snaží se a myslím, že jim to jde. Samozřejmě je znát, když postavíte proti sobě lajnu zkušených hráček proti mladším holkám. Ony jsou přitom i cílevědomé a bojovné, takže nám nic nedají zadarmo. My nemusíme být žádné mentorky, holky většinou poznají, třeba když dostanou nařezáno v obraně, že jim to nejde. Na druhou stranu jsou i holky jako je právě tady Verča, která je zvyklá jít do všeho po hlavě a neodradí jí vůbec nic.

Vy Petro, pracujete, Veronika ještě studuje, jak zvládáte skloubit práci případně studium s vrcholovou házenou?

VM: Skloubit to určitě jde, i když je to hodně těžké a musíme si hlavně umět uspořádat čas. Mně se to zatím daří, na vysvědčení byla nějaká dvojka, ale měla jsem vyznamenání.

PR: Já jsem zvyklá pracovat už delší čas, vystřídala jsem několik zaměstnání, je to spíš o tom zvyknout si na nějaký režim a pak se to dá zvládnout.

A sledují spolužáci, případně kolegové ze zaměstnání házenou?

PR: Mí kolegové z městské policie, kde pracuji, házenou sledují, chodí i na zápasy a fandí nám.

VM: Já chodím do sportovní třídy na zdejším gymnáziu a házenkářů je nás tam většina, takže o sobě víme, sledujeme se a podporujeme, ale na zápasy chodí třeba i naše paní učitelka.

Veroniko, vy hrajete i za dorost, vyplácí se, že trénujete s áčkem?

Dorostenecká sezona nám začíná až za týden, ale doufám, že to bude poznat. Rozhodně bych měla mít natrénováno.

dsc_33341

Černí andělé i letos pomýšlejí na český titul, přemýšlíte o tom, jak těžká utkání vás čekají?

PR: Samozřejmě určitý tak to je. Když se nám nevedlo v Evropském poháru, kde jsme dostali hodně silného soupeře a následně nám nevyšel ani Český pohár. Myslím, že všichni po neúspěchu v Českém poháru pochopili, že teď musíme jet na sto procent a každý bod je důležitý. Český titul je vlastně jediná trofej, kterou můžeme získat a uděláme všechno, aby se nám to povedlo.

Sledujete tabulky, body a statistiky?

PR: Vůbec. Pro mě je podstatné, že musíme všechno uhrát. Ani vlastní statistiky nesleduji. Kolikrát se mě někdo ptal, kolik jsem dala gólů a já ani nevím. Když jich ale nedám moc, tak se to zase dobře pamatuje.

Jak jste připravené na sobotní zápas v Prešově?

PR: Já myslím, že dobře. Pro nás to znamená vletět do zápasu a hrát naplno. Máme to teď na začátku roku poměrně dobře rozložené, že nám vycházejí relativně těžcí soupeři za sebou, takže tým pojede naplno a tahle zátěž nám myslím vyhovuje. Hned po Prešově nás čeká doma Slávie a také na ní bychom měli být dobře připravené.