Zahrají si Černí andělé znovu Ligu mistrů?

Evropská házenkářská federace (EHF) zveřejnila v týdnu plány a pravidla pohárových soutěží, které se pod její hlavičkou budou konat v nadcházející sezoně. A nastínila i některé změny, které jsou pro příští sezonu v plánu. Tyto informace si se zájmem přečetli i v týmu Černých andělů, protože mostecký klub byl v letošní sezoně jako první ženský tým v historii české házené účastníkem Ligy mistrů a deklaroval, že by si nejvyšší evropskou soutěž rád zahrál i v budoucnu.

V tuto chvíli se ještě neřeší, podle jakého klíče budou národní federace své týmy do soutěží přihlašovat, protože situace je v jednotlivých zemích v důsledku koronavirové pandemie odlišná. Ani v České republice ještě nebylo rozhodnuto, zda se bude ženská nejvyšší soutěž dohrávat. Nicméně nám to nebrání celou situaci sledovat a případně se připravit na všechny změny, které se v evropských soutěžích v nadcházející sezoně chystají,“ vysvětlil Radek Maděra z DHK Baník Most, který se podílel už na organizaci zápasů Ligy mistrů mosteckého týmu v letošní sezoně.

tabulka států

Novinky pro letošní sezonu začínají už od názvů jednotlivých pohárových soutěží. Zatímco Liga mistrů bude používat prakticky totožný název, Pohár EHF se od nadcházející sezony bude hrát pod názvem EHF Evropská liga. Challenge Cup ponese název EHF Evropský pohár. Tyto změny pro jednotlivé země a týmy nejsou až tolik podstatné. „Velmi důležitá je ratingová tabulka, podle níž mají házenkářské federace jednotlivých zemí nárok nasazovat své týmy do evropských pohárových soutěží. Česko v této tabulce figuruje na sedmnácté pozici, což je celkem příznivá pozice i pokud bychom se chtěli ucházet o účast v Lize mistrů,“ vysvětlil Radek Maděra.

Prvních devět států z tabulky může do Ligy mistrů nominovat svůj tým, který bude v případě splnění všech základních kritérií do soutěže automaticky přijat. Výjimkou je Maďarsko, které z první příčky podle ratingu může nominovat i druhý tým do Ligy mistrů a EHF jej do soutěže může přijmout. „Možnost přihlásit do Ligy mistrů i druhý tým mají i zbylé země z první devítky. Ty už ale na rozdíl od minulých let budou muset projít posouzením evaluační komise, budou tedy muset splnit pět kritérií, které bude komise posuzovat. Stejná evaluační komise bude rozhodovat i o přihlášených týmech ze zemí z dalších míst tabulky. To právě zvyšuje naše šance na případné přijetí do Ligy mistrů,“ doplnil Radek Maděra.

Evaluační komise hodnotí celkem pět kritérií (v minulosti jich bylo celkem osm), mezi které patří například hala, ve které se pohárová utkání hrají, marketing klubu nebo výsledky týmu v předešlých ročnících evropských pohárových soutěží. „Náš tým byl v letošním ročníku Ligy mistrů z pohledu těchto kritérií hodnocen celkem příznivě. Chomutovský zimní stadion, kde jsme odehráli všechny domácí pohárová utkání byl hodnocen velmi pozitivně, podobně i prezentace klubu a také divácká kulisa byla skvělá, ačkoli v nadcházející sezoně bychom chtěli do ochozů nalákat ještě více fanoušků házené,“ připomněl Radek Maděra.

herní systém

Herní systém Ligy mistrů se v nadcházející sezoně oproti minulým létům prakticky nezmění. Už před vypuknutím koronavirové pandemie bylo jisté, že se nebudou konat kvalifikační turnaje. Soutěž tedy bude začínat skupinovou fází, ve které se ve dvou skupinách střetne vždy osmička týmů. První dvě družstva z každé skupiny budou mít zaručen přímý postup do čtvrtfinále, poslední dvojice z každé skupiny dál nepostoupí. Zbylých osm týmů změří síly v play off, odkud vzejde druhá čtveřice pro čtvrtfinále. Vyvrcholením Ligy mistrů bude opět turnaj Final4. „V tuto chvíli nám nezbývá než čekat, jak se vyvine situace v okolních státech a jak budou národní federace přihlašovat své týmy do soutěže. Naše šance jsou poměrně zajímavé a věřím, že se nám opět podaří ukázat se v Lize mistrů a představit českým fanouškům tu nejlepší evropskou házenou,“ uzavřel Radek Maděra.