Ze současné situace se snažíme udělat výhodu, říká Rudolf Jung

Uzavřená sportoviště, hráčky se mohou připravovat pouze doma a ukončený letošní ročník nejvyšší domácí ženské házenkářské soutěže. Jak se s úplně novou situací vypořádává mostecký klub, jsme si povídali a manažerem DHK Baník Most Rudolfem Jungem.

RJung

Nejen házená se v současnosti nachází v situaci, kterou ještě nikdy nezažila. Jak se s ní mostecký klub vypořádává?

My v první řadě plně podporujeme všechna opatření, která vláda vydává. Chápeme, že je to  v tuto chvíli její zodpovědnost, plně to respektujeme, podporujeme a nařízením se přizpůsobujeme. Moc dobře víme, jak vážná současná situace je a sport v tuto chvíli není prioritou, protože se hraje o ekonomické přežití země a celé společnosti.

Jak závažné dopady může mít současný stav, kdy se všechny soutěže zastavily, na budoucnost klubu?

Dopad na klub současná situace mít samozřejmě bude. Souvisí to například se sponzorskými smlouvami, ale v tomto ohledu máme možná trochu výhodu, že máme dva velké a silné partnery, Vršanskou uhelnou a město Most. V současnosti s nimi nastalou situaci nijak neřešíme, necháváme to na červen, protože i z osobní zkušenosti z vlastní firmy vím, že v tuto chvíli máme všichni trochu jiné starosti. Ekonomické dopady, které na nás celá situace bude mít, posouvám na červen, před začátek nové sezony. Už letos jsem chtěl pracovat a jednat o navyšování rozpočtu vzhledem k evropským pohárům, abychom mohli dál pokračovat v trendu, který jsme si letos nastavili, ale je pravděpodobnější, že v červnu budeme sestavovat spíše krizový rozpočet.

Nechystáte tedy nějaká zásadní ekonomická opatření, jako se to děje v jiných sportovních odvětvích?

Zásadní pro nás v tuto chvíli je, že se žádným způsobem nechystáme krátit hráčkám finance, které od klubu dostávají. I když jsou soutěže přerušené, hráčkám dál běží standardní smlouvy. V našich podmínkách na rozdíl od jiných sportů se nejedná o nijak závratné sumy, bavíme se o částkách mezi 10 a 30 tisíci korun, což je pro hráčky ve většině případů spíše přilepšení než prostředky, na nichž by byly existenčně závislé. My na rozdíl od jiných sportovních týmů, které uzavírají smlouvy na sezonu, preferujeme dlouhodobé kontrakty, takže hráčky u nás mají v průměru tříleté smlouvy. Máme výhodu, že naším generálním sponzorem je Vršanská uhelná, což je energetická společnost, která podobně jako my musí pracovat s dlouholetým výhledem. Smlouvy budeme plnit i nadále, jaký to bude mít dopad do ekonomiky klubu, se bude řešit v červnu. Kolem začátku prázdnin budu mluvit i se všemi hráčkami a budeme řešit plány na další sezonu.

V pondělí se objevila informace, že letošní ročník MOL ligy byl ukončen, co to pro mostecký klub znamená?

MOL Liga byla ukončena, ale mluvil jsem s ředitele soutěže, který mne ujistil, že naše hráčky by měly dostat medaile za vítězství, které jsme si zajistili už v předstihu. To je pro nás po sportovní stránce velmi důležité, protože některé hráčky tento titul ještě nevyhrály, mají ho poprvé v kariéře a možná i naposledy. Jestli budeme jako klub vyhlášeni oficiálním vítězem soutěže, v tuto chvíli není jasné, počkáme si na vyjádření Českého i Slovenského svazu házené. Nicméně si v této souvislosti dovolím podotknout, že už v tuto chvíli by měl Slovenský svaz házené začít pracovat na modelech soutěže pro příští sezonu, protože ve hře je i možnost, že od prvního září nebude možný volný pohyb mezi Českem a Slovenskem. V podstatě jde o to přemýšlet nad alternativou, jak odehrát nebo třeba jen zahájit soutěž, aniž abychom museli mezi sebou cestovat.

Myslíte, že je možné za tohoto stavu ještě odehrát Final4 Českého poháru, případně dohrát soutěž o národní titul?

Co se týče Fina4 Českého poháru a play off o národní titul, myslím si, že obojí je možné odehrát. Národní play off klidně v okleštěné podobě, třeba také jako Final4. To by znamenalo, že by obojí zabralo zhruba týden a dalo by se to zvládnout do konce srpna, než odstartuje další ročník soutěží. Pokud se rozjede letní příprava a my budeme moci trénovat v halách, což doufám, že by se mohlo podařit, budou všechny kluby ochuzené o mezinárodní konfrontace. Týká se to prakticky všech klubů MOL ligy, standardně se touto dobou jezdí na turnaje, my v Mostě pravidelně pořádáme mezinárodní turnaj. Proto by vyvrcholení soutěže mohlo být jakýmsi vrcholem letní přípravy, klidně by se mohlo odehrát touto formou a umožnilo by to vyhlásit mistra. To je ale můj názor, záleží samozřejmě na rozhodnutí Českého svazu házené.

Individuální příprava týmu tedy poběží i nadále?

Příprava běží dál bez přestávky. Snažíme se ze současné situace, která není pro nikoho moc výhodná, udělat výhodu. Už předloni jsme v tomto stylu přípravy udělali první krok, tým jsme na dva letní měsíce rozpustili, každá z hráček dostala individuální tréninkový plán, všechny dostaly sport testery a mohly si svůj plán plnit prakticky kdekoli. Tento způsob už proto máme vyzkoušený a tréninkový proces běží. Trenéři mají zadání, že až individuální příprava skončí, hráčky musí být ve skvělé formě. Samozřejmě nikoli herní, ale kondiční. Nejde tedy o udržovací tréninky, naopak jsou dělané na míru a snažíme se, aby se hráčky kondičně neustále zlepšovaly. Teď je na to ideální příležitost, přejít následně do herních tréninků už nebude takový problém.

Jak dlouho podle vás může současná situace trvat?

To lze jen těžko odhadovat. Jisté je, že dopad to bude mít na všechny subjekty, ať už jde o komerční subjekty, zdravotnická zařízení, sportovní nebo kulturní instituce. Dopad to bude velký, jsem přesvědčen, že se bude mluvit o období před a po koronaviru. Můj osobní odhad je, že jako poslední budou uvolněny hranice a myslím, že k tomu nedojde dříve než koncem roku. Na tuto variantu se aktuálně připravujeme, i když bychom si samozřejmě přáli, aby to bylo dříve.

Obecně si ale myslím, že u nás v klubu k sobě máme velmi blízko, máme mezi sebou nadstandardní vztahy a věřím, že jako klub, stejně tak hráčky i my všichni společně nakonec všechno úspěšně přečkáme.